Příušnice provázají vysoké horečky, těší případy vyžadují hospitalizaci. Ilustrační foto

Příušnice provázají vysoké horečky, těší případy vyžadují hospitalizaci. Ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

V Pardubickém kraji je epidemie příušnic, ulehnout mohou i očkovaní

  • 11
V Pardubickém kraji přibývá nakažených příušnicemi. Virové onemocnění se v největší míře vyskytuje na Pardubicku a Chrudimsku a může zasáhnout i mladé lidi, kteří byli v dětství očkovaní. Nemoc se začala šířit v kolektivech a postihla i pokořitelku La Manche, plavkyni Lenku Štěrbovou.

Jen na Chrudimsku a Pardubicku hygienici evidují od začátku roku více než 140 nemocných převážně mezi dětmi ve věku pět až devět let a mladými lidmi ve věku mezi 15 a 25 lety.

"Ten výskyt je skutečně zvýšený. Tento týden evidujeme 20 nových případů, dříve to bylo v řádu jednotek. Jakmile toto číslo překročí jednotky, mluvíme o epidemii," potvrzuje rozšířenost nemoci vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Olga Hégrová.

Nemoc se rozšiřuje na školách nebo internátech, kde je větší počet lidí ohrožené věkové kategorie. Kvůli chorobě si ocenění pro Nejlepšího sportovce Pardubicka nemohla vyzvednout ani pokořitelka kanálu La Manche Lenka Štěrbová.

"Je to tak, měla příušnice, už je na tom ale líp. Vypadly jí dva týdny tréninku," řekl její otec Michal Štěrba. Na pardubickém Gymnáziu Dašická, kde Štěrbová studuje, se zatím objevily dva případy.

V kraji je přes 170 nemocných od začátku roku

Na Gymnáziu Josefa Ressela v Chrudimi onemocněli v tomto týdnu čtyři studenti a od začátku roku už osm. Na gymnáziu v Hlinsku zatím žádný případ nemají, ale čekají změnu po víkendu, až se jejich žáci sejdou s kamarády z internátů.

Příušnice

Parotitis epidemica je akutní virové onemocnění, které je vysoce nakažlivé. Přenáší se kapénkami, nejčastěji se objevuje na jaře a v zimě. Provází je zduření jedné nebo obou příušních slinných žláz a horečky, kdy tělesná teplota může vystoupit až ke 40 °C.
Když člověk nemoc prodělá, měl by získat trvalou imunitu. Na rozdíl od očkování, které, jak se ukazuje, nechrání stoprocentně.

V celém Pardubickém kraji od začátku roku objevilo více než 170 nových případů. Nejmenší výskyt příušnic hlásí okres Svitavy, kde hygienici zaznamenali dvanáct případů, na sousedním Orlickoústecku dvacet nemocných.

Odborníci zkoumají, proč se nemoc do populace vrátila v tak masivním měřítku. Vysvětlení mají hned dvě. "Buď vyvanul účinek protilátek v očkovací vakcíně, nebo se změnil virus, na nějž je očkovací vakcína účinná," řekla hygienička Hégrová.

Očkovat by se mohlo třemi dávkami

Odborníci proto možná už brzy navrhnou změnu očkování. "Epidemie se vyskytovaly i v minulých letech, to není novinka. Ale nelze je bagatelizovat. Problém je v tom, že účinnost vakcíny u očkovaných klesá po 15. roku věku," říká předseda České epidemiologické společnosti Roman Prymula.

Potíž je v tom, že příušnice postihují i starší část populace, ne jen malé děti. Navíc se může vyskytnout i u očkovaných.

"U mladých mužů hrozí zánět varlat, což kromě toho, že je to bolestivé, ohrožuje také plodnost. Hrozí sterilita. Jedná se o tom, zda to neřešit ještě třetí dávkou vakcíny kolem dvanáctého roku věku," naznačuje budoucí směr Prymula.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video