V Palestině slavili, Kuba nabídla pomoc

  • 1
Jak reagovali na útok teroristů proti americkým městům tradiční rivalové USA? Čínský prezident Ťiang Ce-min vyjádřil americké vládě soustrast, komunistická Kuba nabídla k dispozici svá letiště a lékaře, lybijský vůdce Muammar Kaddáfí humanitární pomoc. Palestinský vůdce Jásir Arafat daroval zraněným Newyorčanům svou krev.

Afghánistán: Taliban se distancoval
Mezi prvními se od útoku distancovalo afgánské ortodoxní islámské hnutí Taliban, které poskytuje útočiště extremistovi Usámovi bin Ládinovi, hlavnímu podezřelému ze zosnování atentátu. V afghánské metropoli zaznělo v noci po útoku na Spojené státy několik explozí a nebe ozářily plameny požárů. Američtí činitelé ale odmítli spojitost bojů s atentátem.

Obyvatelé afghánské metropole Kábulu uvádějí, že v městě se hloubí kryty v obavách před možným útokem Spojených států na cíle Talibanu. "Apelujeme na Spojené státy, aby nesesílaly na Afghánistán větší bídu, protože jeho obyvatelé si toho už vytrpěli příliš," vzkazuje vládní hnutí do Washingtonu.

Afghánci ale mají o teroristickém útoku na USA jen velmi mlhavé představy, protože většinu informací čerpají pouze z ústního podání.
 

DÁLE ČTĚTE

VŠECHNY SOUVISEJÍCI ČLÁNKY

úterní on-line reportáž

středeční on-line reportáž

čtvrteční on-line reportáž

AKTUÁLNÍ ON-LINE REPORTÁŽ


Pro Šarona je Arafat bin Ládinem Izraele
"Každý máme svého bin Ládina, ten náš se jmenuje Jásir Arafat," sdělil po telefonu americkému ministru zahraničí Colinu Powellovi izraelský premiér Ariel Šaron. Powell vyslovil přání, aby se konečně uskutečnilo dlouho ohlašované setkání ministra zahraničí Izraele Šimona Perese s Arafatem.

Palestinský vůdce Jásir Arafat sice neskrýval své zděšení nad teroristickým útokem, tisíce Palestinců na západním břehu Jordánu a v pásmu Gazy ale oslavovali brutální čin s výkřiky: Bůh je velký. Na důkaz osobní účasti s oběťmi daroval Arafat svou krev.

Irák zneužil útoku k propagandě
"Nezávisle na lidských pocitech odmítajících to, co se stalo v úterý ve Spojených státech, tato země sklidila trny své politiky zaseté jejími vedoucími představiteli v celém světě," prohlásil irácký vůdce Saddám Husajn. Poukázal na "symbolické památníky amerických kriminálních činů v Japonsku, které se stalo obětí jaderného ničení, ve Vietnamu nebo v Iráku".

Irácký deník Bábil nevidí za atentátem žádný ze států třetího světa, ale světový sionismus. "Arabové nebudou moci žádat Američany o pomoc pro palestinskou záležitost, budou-li si USA léčit vlastní rány," napsal Bábil.

Pákistán a Saúdská Arábie přislíbili pomoc
Dva ze tří států, které uznávají vládu radikálního islámského hnutí Taliban v Afghánistánu, nabídly Spojeným státům podporu v boji proti terorismu a pomoc při pátrání po původcích útoku.

Pákistánský prezident Mušaraf vyzval všechny Američany pákistánského původu, aby nabídli obětem útoků veškerou pomoc. Útoky označil za "barbarské činy" a za "hrozbu celému lidstvu".

Arabský svět spojuje čin s blízkovýchodním konfliktem
Libanonský premiér Rafík Harírí omluvil oslavy, které v libanonských uprchlických táborech uspořádali Palestinci. Šlo podle něj o dětinské projevy, které neodrážejí skutečné názory Arabů a muslimů.

V Kuvajtu bylo zatčeno dvacet cizinců, kteří byli přistiženi, jak prodávají sladkosti k oslavě atentátů. Kuvajt oficiálně atentáty odsoudil a úřady zakázaly duchovním zmiňovat se o útocích při modlitbách v mešitách.

"Velice pochybuji, že by byly atentáty provedeny, kdybyste vyřešili problémy na Blízkém východě, zejména izraelsko-palestinskou otázku," vzkázal Američanům jordánský král.

Syrský prezident Bašár Asad, jehož země je na americkém seznamu zemí podporujících terorismus, v soustrastném telegramu napsal, že svět musí spolupracovat, zničit všechny formy terorismu a chránit nejzákladnější lidská práva, včetně práva žít v míru a bezpečí. Pod pojem terorismus Damašek řadí i izraelské vojenské akce na palestinských autonomních územích.

Egypťané se radovali i truchlili
Zatímco egyptský prezident Husní Mubarak úterní teroristické útoky v USA odsoudil, lidé v ulicích Káhiry sledovali na televizních obrazovkách v restauracích zřícení amerických mrakodrapů s obdivnými výkřiky. Egypt je vojenským strategickým partnerem Spojených států, které mu poskytují roční vojenskou pomoc ve výši 1,3 miliardy dolarů.

Turci si chtějí boj proti terorismu připomínat
Turecko, které má dvacetiletou zkušenost s násilnými akcemi kurdských separatistů a extrémní levice, navrhlo vyhlásit 11. září světovým dnem boje proti terorismu. Nápad tureckého vicepremiéra podpořil bulharský parlament.

Pomoc nabídly i státy, na něž USA uvalily embargo
Komunistická Kuba, odvěký soupeř USA, nabídla k dispozici svá letiště a lékařskou pomoc. "Hluboce litujeme ztrát na životech. Tento druh teroristických akcí úplně odmítáme," prohlásil kubánský ministr zahraničí Felipe Pérez Roque. Kuba již desetiletí čelí americkému hospodářskému embargu.

Lybijský vůdce Muammar Kaddáfí odsoudil teroristické útoky proti USA a vyjádřil ochotu poskytnout americkému lidu humanitární pomoc.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video