Pákistánská armáda útočí na pozice radikálů z Talibanu

Pákistánská armáda útočí na pozice radikálů z Talibanu | foto: Reuters

V Pákistánu zuří válka mezi Talibanem a vládou, vypukla humanitární krize

  • 30
Únorová mírová dohoda mezi pákistánskou vládou a hnutím Taliban v údolí Svát je už jen bezcenným cárem papíru. Vládní vojáci dnes zabili v hlavním městě oblasti přes šedesát radikálů a z údolí uteklo téměř čtyřicet tisíc lidí. Povstalci tvrdí, že jsou ve válce.

Vládní vojáci dnes z děl a vrtulníků ostřelovali Mingoru, hlavní město v údolí Svát na severozápadě Pákistánu. Armáda uvádí, že v údolí zabila 35 ozbrojenců hnutí Taliban a dalších 27 v sousední oblasti Bunír. Při bojích zemřeli i čtyři vládní vojáci.

V prohlášení armády se píše, že ozbrojenci sestoupili z úkrytů do měst a okupují civilní domy i vládní budovy. Mluvčí Talibanu zase prohlásil, že únorová mírová dohoda přestala platit. "Situace je velmi špatná. Používají proti nám všechny druhy síly. Začala plnohodnotná válka a naši bojovníci jsou připraveni vzdorovat," řekl Muslim Khan.

O krizi mluvil Zardárí s Obamou

Boje pokračují v době, kdy americký prezident Barack Obama vyzval pákistánského prezidenta Ásifa Alího Zardárího k tvrdší akci proti Talibanu. Masivní ofenziva pákistánské armády navíc přišla v den, kdy se oba státníci setkali na americké půdě. Právě boj proti radikálům byl hlavním tématem jejich rozhovoru a podle Obamova vyjádření je zničení Al-Kajdy jejich společným cílem. - čtěte Sdílíme cíl porazit Al-Kajdu, řekl Obama po schůzce se Zardárím a Karzáím

Pákistánská armáda útočí na pozice radikálů z Talibanu

Střety na severozápadě Pákistánu vypukly poté, co zkrachovalo tříměsíční příměří v údolí Svát, které mezinárodní společenství všeobecně kritizovalo jako ústupek Islámábádu ozbrojencům. Výměnou za příměří schválila pákistánská vláda znovuzavedení islámského práva šaría v údolí Svát.

Oblasti hrozí humanitární krize

Od začátku intenzivních bojů z města Mingora a okolních okrsků uprchly tisíce mužů, žen a dětí, kteří se bojí, že uváznou uprostřed sílících střetů. Podle informací agentury Reuters by ze severozápadu země mohlo uprchnout před boji až 800 tisíc obyvatel.

Tisíce lidí našly útočiště před boji v uprchlických táborech

Pákistánské úřady se už na vlnu uprchlíků připravují. Ve městě Mardán, druhém největším městě Severozápadní pohraniční provincie, hledají vhodná místa pro uprchlické tábory.

"Původně jsme odhadovali, že své domovy opustí asi 100 tisíc až 200 tisíc lidí, ale nyní očekáváme, že jich bude 600 až 800 tisíc," říká Khalid Chán Umirzáí, vládní zmocněnec v Mardánu. "To bude největší přesun Pákistánců od získání nezávislosti (v roce 1947 na Velké Británii)," dodal s tím, že jen v samotném údolí Svát žije asi 1,6 milionu lidí.

Z oblasti bojů utíkají desetitisíce lidí

V jednom z táborů, které už v okolí Mardánu vznikly, se ve stanech, jež poskytl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR), usadilo asi 350 rodin, ale před branami tábora čeká dlouhá fronta těch, kdo se chtějí registrovat, aby měli nárok na příděl jídla a základních potřeb.

"Pobral jsem jen jednu přikrývku a pár kousků oblečení pro své děti," říká Umar Bača z Mingory, který dorazil do tábora v Mardánu dnes spolu se dvěma malými syny. "Jsme zničení," přitakává mu vousatý Bihrúz Chán. "Taliban je na zemi, vrtulníky na nebi a my jsme v pasti mezi nimi."

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video