Pákistánský žalobce Čaudhrí Zulfikar na archivním snímku

Pákistánský žalobce Čaudhrí Zulfikar na archivním snímku | foto: Reuters

V Pákistánu zastřelili prokurátora, který vedl případ vraždy Bhuttové

  • 3
V Pákistánu houstne před volbami atmosféra. Neznámí útočníci zastřelili hlavního státního žalobce, který vedl případ vraždy Bénazír Bhuttové. V souvislosti s atentátem z roku 2007 je stíhán exprezident Parvíz Mušaraf, který byl před týdnem formálně zatčen a je v domácím vězení.

Útočníci jedoucí v taxíku zaútočili na státního zástupce Čaudhrího Zulfikara na jedné z ulic rezidenční čtvrti Islámábádu. Při útoku prostříleli jeho automobil a žalobce v nemocnici podlehl zraněním.

Automobil řídil sám žalobce. Když ho zasáhly střely, ztratil nad vozidlem kontrolu a srazil kolemjdoucí ženu, která na místě zemřela. Zranění utrpěl také jeho osobní strážce, který střelbu opětoval a patrně zasáhl nejméně jednoho z útočníků, uvedla agentura AP. Policie spustila rozsáhlou pátrací akci, motiv útoku je zatím nejasný.

Krom případu Bhuttové vedl Zulfikar také další ostře sledovanou kauzu - soud se sedmi muži obviněnými z toho, že pomáhali vraždícímu komandu, které v roce 2008 drželo v šachu indickou Bombaj a zabilo nejméně 166 lidí. Útok byl připisován pákistánské radikální skupině Laškare tajjaba. Proces s obviněnými však pokračuje jen pomalu, za což si Pákistán vysloužil kritiku Indie.

Zulfikar byl v době útoku na cestě k protiteroristickému soudu, aby se zúčastnil dalšího slyšení v případu vraždy Bhuttové. Soud je v Rávalpindí, které s Islámábádem tvoří dvojměstí.

Nepovedený návrat exprezidenta

Bhuttová byla zastřelena 27. prosince 2007 po předvolebním shromáždění. Její smrt je druhým ze tří případů datujících se do let 1999 až 2008, kdy Mušaraf stál v čele Pákistánu. Za smrt Bhuttové nebyl dosud nikdo odsouzen, OSN však došla k závěru, že její smrti bylo možné předejít, a obvinila Mušarafovu vládu, že političce neposkytla odpovídající ochranu.

Mušaraf je už více než dva týdny ve vazbě kvůli rozhodnutí z roku 2007, kdy v rámci střetu se soudním systémem odvolal vysoce postavené soudce a vyhlásil výjimečný stav. Tím podle žalobců porušil ústavu a dopustil se vlastizrady. Minulý čtvrtek ho pákistánský federální vyšetřovací úřad formálně zadržel také v případu Bénazír Bhuttové.

Bývalý prezident je v Pákistánu obviňován také ze smrti vůdce povstaleckých separatistů v Balúčistánu Akbara Bugtího. Ten byl zabit během vojenské operace v srpnu 2006. Všechna vznesená obvinění proti své osobě bývalý prezident označuje za "politicky motivovaná".

Generál Mušaraf v roce 1999 svrhl vládu premiéra Naváze Šarífa. Ten je nyní považován za hlavního kandidáta na premiéra. V roce 2008 byl Mušaraf donucen rezignovat a žil střídavě v Londýně a v Dubaji. Do Pákistánu se vrátil, aby kandidoval v nadcházejících volbách, ale to mu volební komise znemožnila.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video