Školáci si vyzkoušeli, jak obstojí při závodě v přírodě.

Školáci si vyzkoušeli, jak obstojí při závodě v přírodě. | foto: Jan Karásek, MF DNES

V Ostrožské Lhotě se opět běhá o partyzánský samopal

  • 44
Do listopadu 1989 patřil běh o partyzánský samopal k nedílným součástem školních osnov a branné výchovy. I když je to k nevíře, akce přežila dodnes. Základní škola v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku uspořádala už šestý ročník obnoveného závodu.

Ze třinácti škol v regionu se na pětikilometrovou trať přihlásilo 68 hlídek.

"Tento typ závodu, kdy se děti pohybují v přírodě, tady chyběl. Proto jsme jej obnovili," tvrdí ředitel školy v Ostrožské Lhotě Tomáš Mlčoch. Zpočátku brali někteří pedagogové a rodiče obnovenou akci i kvůli původnímu názvu s nedůvěrou.

"Ale zjistili, že nejde o žádnou ideologii. Teď spíš řeší, že si některé děti stěžují třeba na nepohodlí a zimu. Ale je to sport v přírodě, žádná procházka růžovým sadem," upozorňuje ředitel.

Čtyřčlenné smíšené hlídky čekala orientace v terénu podle mapy, otázky ze zdravotní pomoci, hod granátem, přechod po laně nebo střelba ze vzduchovky. Specialitou závodu v Ostrožské Lhotě je také překonání vody v turistické kánoi.

Někdo bral účast s nadhledem, naopak Martin Perutka z Kunovic se připravil víc než pečlivě. Na start se postavil v maskáčích a s replikou vojenské kšiltovky na hlavě.

"Déšť, bláto, to mi nevadí. Hlavně se těším na střelbu ze vzduchovky," svěřil se žák osmé třídy.

Premiéru si na trati závodu odbyli i deváťáci z Uherského Ostrohu. S výjimkou Renaty Lukešové. "Už poběžím podruhé. Hlavně se neumazat a už být co nejdřív doma," smála se školačka.

Když měl zbytek hlídky prozradit, co si pamatuje z dějepisu o partyzánském hnutí, zavládly všeobecné rozpaky.

"To bylo někdy v devatenáctém století, ne?" hádal jeden z členů ostrožské hlídky. Ani doplňující informace o druhé světové válce mu příliš nepomohla. "Ale asi jsme se to učili," povzdechl si hoch a s ulehčením přijal výzvu ke startu.

"Střílí jim to až podezřele dobře. I děvčatům," prozradil u improvizované střelnice na fotbalovém hřišti učitel tělesné výchovy Jiří Veselý z halenkovické základní školy. Právě vzduchová puška a střelba na cíl lákala účastníky závodu ze všech disciplín nejvíc.

"Jezdíme do Ostrožské Lhoty už pátým rokem. Za děcka můžu říct, že jsou spokojená. Dostanou do těla, ale je to lepší, než se někde poflakovat," tvrdí pedagog.

Vítězové jednotlivých kategorií si odnesli trofej, medaile, věcné ceny a diplomy.

"Ale asi to nejdůležitější je, že jim podobný druh závodu něco dá. Ověří si svou vytrvalost, schopnost řešit různé úkoly a koneckonců se při jejich plnění také naučí samostatnosti," myslí si jeden z obnovitelů někdejšího ideologicky zprofanovaného branného závodu Tomáš Mlčoch.


Video