Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

V Ohiu popravili vraha novým smrtícím koktejlem, před skonem se dusil

  • 438
Ve Spojených státech popravili vůbec poprvé zločince pomocí nového smrtícího koktejlu. Popravčí v Ohiu takto ukončili život třiapadesátiletého vraha a sexuálního násilníka Dennise McGuireho. Před skonem se patnáct minut dusil.

O osudu McGuireho soud rozhodl už v roce 1994, kdy mu vyměřil trest smrti za znásilnění a ubodání Joy Stewartové v roce 1989, která byla v té době osm měsíců těhotná. Popravčí jeho život ukončil ve čtvrtek v 10:53 místního času ve věznici v Lucasvillu v jižním Ohiu.

Použil přitom kombinaci dvou látek, dosud nevyzkoušených při popravě. Konkrétně smtící dávku léku proti bolesti hydromorfonu a midazolamu, jenž se v medicíně obvykle používá jako sedativum.

"McGuire zůstal nehybný po téměř pět minut, poté hlasitě zachroptěl, jako kdyby chrápal a vydával tento zvuk ještě několik minut. Otevíral a zavíral přitom ústa, nevydával z nich přitom žádný zvuk. Nakonec zakašlal," popsala agentura AP. Poprava trvala déle, než kterákoliv jiná v Ohiu od roku 1999, kdy stát opět zavedl trest smrti.

Třiapadesátiletý vrah a sexuální násilník Dennis McGuire na archivním snímku.

Při použití předešlých typů smrtících koktejlů byly podle agentury AP popravy obvykle kratší a umírající při nich nevydávali takového zvuky. Jenže výrobci nechtějí k tomuto účelu z etických důvodů poskytovat dříve používané látky a Američané hledají jiné chemikálie, z nichž namíchat smrtící koktejly.

Většina z více než třiceti amerických států, které vykonávají tresty smrti, používala dlouho třísložkový smrtící koktejl skládající se z anestetik (thiopentalu sodného), látky k uvolnění svalů a látky zastavující srdce (chlorid draselný). Některé státy přešly k jednosložkové smrtící injekci.

Kombinaci, k níž nyní přistoupilo Ohio, dosud nikdo nepoužil. McGuireovi obhájci se na poslední chvíli snažili zvrátit verdikt s námitkou, že dosud nevyzkoušená metoda vystavuje jejich klienta riziku velkých bolestí a dušení. Stát popravu muže, který už pět let trpěl dýchacími obtížemi, odmítl zastavit.

A byť americká ústava zakazuje popravy, které jsou považovány za kruté, stát v tomto případě argumentoval tím, že nikde není psáno, že budou pohodlné. "Nemáte nárok na bezbolestnou popravu," prohlásil asistent vrchního prokurátora státu Ohio Thomas Madden.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue