V ODS přibývá hlasů proti vstupu do EU

  • 1245
Necelé dva týdny před referendem o vstupu České republiky do Evropské unie přibývá členů ODS, kteří jsou proti členství naší země v unii. Vedle exministra dopravy Martina Římana se stejně rozhodl bývalý místopředseda sněmovny Ivan Langer.

Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím ještě není rozhodnut, ale "při čtení přístupové smlouvy k EU ano pro vstup slábne". "Asi by bylo lepší vstoupit později, za jiných podmínek," říká.

Do unie nechce tajemník prezidenta Václava Klause Ladislav Jakl. "Jsem už dlouho takto rozhodnut," říká Jakl, který není členem ODS, ale léta byl poradcem Klause v době jeho předsednictví v této straně.

Klaus jako prezident sice pokračuje v kritice fungování EU, ale prohlašuje, že vstup do EU je jedinou alternativou. Navzdory postojům některých svých členů výkonná rada ODS v pondělí potvrdila to, co ODS dlouhodobě prohlašuje - vstup do EU podporujeme.

"Nikdy jsme netvrdili, že sto procent našich členů a příznivců je pro vstup. Já s Langrem a Římanem nesouhlasím, ale nedovedu si představit, že bych lámal jejich názor direktivním způsobem," říká předseda ODS Mirek Topolánek.

Vedení do unie chce
Vedení ODS se v pondělí distancovalo od postojů několika svých členů, kteří hodlají hlasovat proti vstupu do Evropské unie. Výkonná rada nyní nejpopulárnější strany pak potvrdila, že vstup do EU podporuje.

Podle šéfa strany Mirka Topolánka rozhodnutí Martina Římana a Ivana Langera hlasovat proti vstupu příznivce ODS příliš neovlivní.

"Voliči ODS nejsou pitomci, z 80 procent vstup do EU podporují. Ale nejsme strana, která říká, co si její představitelé mají myslet," říká Topolánek.

Odpůrce to může vyburcovat
Odborníci na veřejné mínění nicméně varují, že i ojedinělé hlasy proti EU mohou vyburcovat odpůrce, aby se k referendu vypravili ve větší míře i oni. "Čím více známých lidí bude říkat: já jsem proti, tím více odpůrců vstupu do EU k referendu půjde. Získají tak pocit, že jich je víc a že má smysl to zkusit," míní sociolog Jan Herzmann.

Poslední průzkumy veřejného mínění říkají, že z příznivců EU hodlá až 90 procent v referendu hlasovat, u odpůrců je to jen polovina. "Ale výsledek zdaleka není tak jasný, jak by se mohlo nyní zdát. Veliká většina hlasů pro je velmi křehká, lidé o tom nejsou tak hluboce přesvědčeni," upozorňuje Herzmann.

Euroskeptická ODS sice dlouhodobě doporučuje občanům podpořit vstup do EU, ale často to říká trochu se sebezapřením. ODS blízké Centrum pro ekonomiku a politiku například v posledním čísle svého měsíčníku zdůrazňuje v podstatě jen samá negativa vstupu.

"Z toho mála, co víme o EU, se zdá, že výhodnost vstupu žije spíše v představách vládních politiků než v realitě," píše se v článku s názvem Víme, o čem budeme hlasovat.

ODS chce další referendum
Členové nejvyššího vedení ODS nicméně svorně opakují, že budou hlasovat pro. "Vymezovat se proti vstupu do Evropské unie je v posledním půl roce v ODS trochu intelektuální móda," poznamenal místopředseda ODS Petr Nečas.

Stínový ministr zahraničí pak soudí, že je třeba být uvnitř unie už proto, aby Češi mohli ovlivnit její budoucí podobu. Naráží tak na návrh vznikající evropské ústavy. ODS hodlá prosazovat, aby čeští občané o přijetí této ústavy rozhodli v dalším referendu. A bude-li příliš federalistická, ODS doporučí voličům hlasovat proti.


Video