Kandidát Věcí veřejných Martin Jan Stránský má vroubek na Hradě. Když totiž prezident Václav Klaus odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu, zapojil se do neformální diskuse několika lékařů o Klausově osobnosti.

Kandidát Věcí veřejných Martin Jan Stránský má vroubek na Hradě. Když totiž prezident Václav Klaus odmítal podepsat Lisabonskou smlouvu, zapojil se do neformální diskuse několika lékařů o Klausově osobnosti. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

V ODS bojují o ministra zdravotnictví. Véčkař Stránský má vroubek u Klause

  • 592
Na křeslo ministra zdravotnictví se utvořila fronta. V ODS mají zájem Marek Šnajdr, Tomáš Julínek či Boris Šťastný. Kandidát Věcí veřejných Martin Jan Stránský má zase "vroubek" u Václava Klause. "Přes prezidenta určitě neprojde," řekl iDNES.cz zdroj blízký Hradu. Stránský se totiž zapojil do debat lékařů o Klausovi, když váhal s podpisem Lisabonské smlouvy.

Oč jde? Server prvnizpravy.cz v březnu upozornil na korespondenci Stránského s několika dalšími lékaři a psychology, kteří loni řešili, zda je možné nějak Klause donutit podepsat Lisabon.

"Vadí mi, že někdo pronikl do soukromé korespondence, kde jsme se bavili o psychologickém profilu pana prezidenta, třeba o tom, že má určité narcistické sklony. Rozhodně nešlo o to, že bychom ho chtěli zbavit úřadu," řekl iDNES.cz Stránský, který věří, že ho tato záležitost nevyřadí ze hry o nového ministra zdravotnictví.

"Pokud Věci veřejné tento post získají a já bych byl v tu chvíli kandidátem, stoprocentně zdůrazňuji, že bych se soustředil jen na problémy zdravotnictví a ne na jakékoli konflikty s prezidentem, jinými politiky či stranami," uvedl dnes Stránský.

Prezidentův politický šéfporadce Ladislav Jakl iDNES.cz sdělil, že prezident zatím s nikým o žádných jménech nemluvil. Podle ústavy prezident jmenuje ministra na návrh předsedy vlády, pokud by na něm premiér trval, prezident by nakonec musel ustoupit - ale už to, že se o nějakém politikovi diskutuje jako o obtížně přijatelném pro hlavu státu, jeho šance do určité míry sráží.

Vrátí se Šnajdr, Julínek, Filipiová, či přijde nováček Šťastný?

Velká přetahovaná o to, kdo by mohl být novým ministrem zdravotnictví, je ale hlavně v ODS. Už minulý týden musela strana řešit konflikt, když se do vyjednávací skupiny o programu možné příští vlády s TOP 09 a Věcmi veřejnými kromě dosavadního náměstka Marka Šnajdra, který se stal poslancem, a europoslance Milana Cabrnocha dostal na poslední chvíli i exministr Tomáš Julínek na úkor poslance Borise Šťastného.

Tomáš Julínek a jeho náměstek Šnajdr.

Protože experti na zdravotnictví tuší, že nový ministr vzejde nejspíš ze skupiny vyjednavačů o programu vlády, dokázal si Šťastný, za nímž je pražská ODS, prosadit, aby se mezi vyjednavače a kandidáty do vlády vrátil. "Obsazení křesla ministra bude věcí příštího premiéra Nečase, já se teď plně soustředím na to, abychom do programu vlády dostali co nejvíce z plánů ODS," řekl iDNES.cz poslanec Šťastný.

Mají šanci na křeslo

Marek Šnajdr, Tomáš Julínek, Boris Šťastný, Milan Cabrnoch, Daniela Filipiová (všichni ODS)

Martin Jan Stránský (za Věci veřejné)

Vladimír Pavelka, Leoš Heger (TOP 09)

"Když nabídku na ministra dostanu, tak ji neodmítnu," prohlásil jasně Šnajdr, který bude spolu se svými kolegy s TOP 09 a Věcmi veřejnými jednat zítra dopoledne. Právě Šnajdr, který byl dosud náměstkem, byl považován za skutečného pána resortu v době, kdy byla ministryní senátorka za ODS Daniela Filipiová i současná ministryně Dana Jurásková.

Jak je boj o zdravotnictví komplikovaný, naznačuje i to, že do svého "kompetenčního týmu" nejbližších spolupracovníků si Nečas vybral Filipiovou, která se teď mezi vyjednavače za ODS ani nedostala.

I TOP 09, která na sebe upozornila mimo jiné razantním programem, v němž mluví o zvýšení spoluúčasti pacientů a přímých platbách za některé zákroky u lékaře, má své kandidáty na tento post - Vladimíra Pavelku či bývalého šéfa královéhradecké fakultní nemocnice Leoše Hegera.

Spor bude o snížení počtu zdravotních pojišťoven i omezení poplatků

Ani vyjednávání o programu v oblasti zdravotnictví, které zítra začne prvním kolem, nebude bez dramatických momentů. Zejména některé návrhy Věcí veřejných jsou dost daleko od toho, co by si přály obě zbývající strany. Véčkaři počítají s tím, že po stanovení, co je standardní základní péče, by se o úhrady za ní starala jen jediná zdravotní pojišťovna. Zrušit také chtějí poplatek za položku na receptu.

Sporné body při jednání o zdravotnictví

- snížení počtu zdravotních pojišťoven (prosazují Věci veřejné)

- zrušení poplatků za položky na receptu (prosazují Věci veřejné)

- zavedení přímých plateb pacientů u lékaře za některé zákroky, při nichž nejde o přímé ohrožení života (prosazuje TOP 09)

"Budeme se snažit při jednání naše partnery přesvědčit, že by omezení počtu zdravotních pojišťoven nevedlo k úsporám až 5 miliard korun, jak si slibují. Provoz všech zdravotních pojišťoven stojí 6,5 miliardy korun, z toho jen u VZP je to pět miliard. Ušetřit by se tak dala maximálně miliarda," řekl iDNES.cz Šnajdr.

Místo toho bude podle něj ODS prosazovat vyšší státní kontrolu nad hospodařením pojišťoven. "Nepočítáme s jejich privatizací. U fakultních nemocnic počítáme s jejich přeměnou na univerzitní s tím, že by zůstaly ve veřejném vlastnictví," popsal před jednáním plány ODS Šnajdr.

Věcem veřejným půjde podle Stránského při jednání hlavně o prosazení tří věcí. "Za prvé o stanovení standardů, na co má pacient nárok z pojištění, za druhé o transparentní pravidla pro nákup léčiv a za třetí o omezení počtu zdravotních pojišťoven, i když chápu, že právě s tímhle asi bude velký problém," uvedl dnes Stránský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video