V Novoměstské radnici bývala trestnice

Nové Město - Již v zakládací listině Nového Města pražského z roku 1348 bylo určeno, že nově založené město má být spravováno podobně jako Staré Město městskou radou. Ta v počátcích neměla vlastní budovu a rada proto zasedala v domě měšťana Štěpána Vladyky v dnešní Řeznické ulici. Na svém současném místě - tedy v jihovýchodním cípu Karlova náměstí - je Novoměstská radnice připomínána až v roce 1377. Během staletí prošla několika přestavbami, během nichž se do její tváře zapsaly mnohé umělecké slohy.

Kromě Obecní síně a kaple Panny Marie a svatého Václava v prvním patře patří k nejcennějším částem takzvaný mázhaus v přízemí, který se řadí k nejlepším ukázkám gotické světské architektury lucemburského období u nás.

Z radniční věže se pak návštěvníkům nabízí jedinečný pohled na rozsáhlou novoměstskou oblast.

Vycházku nazvanou Novoměstská radnice, která zahrnuje celkovou prohlídku objektu a procházkou po okolí pořádá Pražská informační služba v úterý 7. srpna. Sraz je v 16.00 hodin před Novoměstskou radnicí na Karlově náměstí. Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 20/10 Kč.

S budovou radnice je spojena především takzvaná první pražská defenestrace 30. července 1419, kdy tu bylo několik protihusitsky smýšlejících konšelů vyhozeno z oken. Tato událost odstartovala následující vlnu husitské revoluce v pražských městech.

Funkci správního centra Nového Města přestala radnice plnit v roce 1784, kdy po sloučení čtyř pražských historických měst do jednoho celku se sídlem nově vzniklého magistrátu stala radnice Staroměstská.

Radniční budova na Karlově náměstí byla využívaná jako trestnice a sídlo trestního soudu, přičemž pro tento účel byla rovněž stavebně upravená. Dnešní podobu radnice získala na počátku 20. století zásluhou architektů Hilberta a Wiehla. Poslední rekonstrukce se uskutečnila v letech 1975 až 1994. Před radnicí je socha husitského kazatele Jana Želivského a na vnější zdi věže standard pražského lokte - 59,27 centimetru - určeného k veřejnému přeměřování.

Program dalších procházek v tomto týdnu:

středa 8. srpna - Vrtbovská zahrada - jedna z nejkrásnějších pražských zahrad
Sraz v 16.00 hodin před hlavním vchodem do Vrtbovského paláce (nároží Karmelitské a Tržiště). Vstup 30 Kč + vstupné do objektu 20 Kč.

sobota 11. srpna - Královská cesta
Sraz ve 14.00 hodin u sochy Karla IV. na Křižovnickém náměstí. Vstup 30 Kč.

neděle 12. srpna - Sláva barokní Čechie - Barokní triumfy
Společná prohlídka výstavy. Sraz v 10.00 hodin před Obrazárnou Pražského hradu na druhém hradním nádvoří. Vstup 30 Kč + vstupné na výstavu - platí i vstupenka z minulých akcí. Informace na konci programu.

neděle 12. srpna - Ač zemřeli ještě mluví
Připomínka významných osobností, které jsou pohřbeny na vyšehradském hřbitově. Sraz v 15.00 hodin u kostela svatého Petra a Pavla na Vyšehradě. Vstup 30 Kč.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video