V noci pomůže jen záchranná služba

  • 3
Zlínský kraj - Noční lékařské pohotovosti, které pomohly tisícům lidem ve vážných zdravotních problémech, od Nového roku v mnoha městech Zlínského kraje končí. Lékaři se obávají situace, která nastane. Krajské město Zlín má ještě do konce roku nepřetržitou pohotovostní službu přes celou noc. V roce 2003 ji bude mít pouze do jedenácti večer a pak zase až ráno.

Definitivně končí pohotovost ve Slavičíně a zůstane jen ve Valašských Kloboukách, kde ale stejně jako ve Zlíně nepojede nepřetržitě. A aby toho nebylo málo, od ledna bude zubařská pohotovost ve Zlíně dokonce ve všední dny zrušena úplně. Lidé budou muset s problémy se svým chrupem jezdit až do Olomouce.

„Máme obavy z toho, co bude. Určitě si vyslechneme nadávky nespokojených lidí. Uvidíme ale, jak bude nový systém v praxi fungovat,“ říká vedoucí dispečerka zlínské pohotovosti Jitka Hyblerová ze zlínské pohotovostní služby. Podle ní je toto opatření namířeno hlavně proti lidem, kteří velmi často linku 155 zneužívali. Houkající sanitka mnohokrát svištěla přes celé město úplně zbytečně. Lékaři se shodují: Lidé jsou pohodlní.

Změny však neznamenají, že po zrušení pohotovostí lékaři nechají pacienta jeho osudu. „Budeme každý případ posuzovat jednotlivě a když bude potřeba, tak samozřejmě zasáhneme. Sanitku se zdravotnickým personálem budeme mít připravenu,“ ujišťuje Hyblerová.

O svou lékařskou službu první pomoci od Nového roku přijde také Holešov a další města Zlínského kraje. Jak to bude přesně, však zatím není jasné. Krajský zdravotní rada Jaroslav Lux tvrdí, že vše se veřejnost dozví na začátku ledna na zvláštní tiskové konferenci. Holešovští radní se však zlobí. Kusé informace mají jen z doslechu. Se zrušením pohotovostní služby ve městě zásadně nesouhlasí a nehodlají se s ním smířit.

Jaroslav Lux, který má na Krajském úřadu ve Zlíně na starosti zdravotnictví, připustil, že lékařské pohotovostní služby čekají významné změny. Konkretizovat je však nechtěl. „Je to složitá otázka, která se nedá jednoduše vysvětlit. Tyto služby čeká transformace, s podrobnostmi seznámíme veřejnost na tiskové konferenci,“ uvedl. Chystané změny nejsou podle Jaroslava Luxe jen věcí kraje. "Odpovědní za ně jsou ředitelé záchranných služeb stávajících okresů a vyplývají z dohod mezi nimi a sdruženími praktických lékařů. Tato jednání byla složitá a trvala dva měsíce,“ tvrdí Lux.

Ředitel kroměřížské Záchranné lékařské služby Miloš Janoušek potvrdil, že Holešov od 1. ledna o lékařskou službu první pomoci přijde. „Rozhodnutí padlo na návrh praktických lékařů,“ řekl Janoušek. Na Kroměřížsku tak zůstanou lékařské pohotovosti jen v Kroměříži a v Bystřici pod Hostýnem, přičemž noční služby budou stejně jako v celém kraji zrušeny úplně. Pohotovosti budou fungovat jen do jedenácti večer, pak bude v případě nouze třeba volat záchrannou službu a její sanitku. „Z Holešova se mohou lidé snadno dostat do Kroměříže, Bystřice pod Hostýnem, Zlína, Hranic i Valašského Meziříčí,“ vysvětluje Janoušek důvod zrušení holešovské pohotovosti.

To se však v Holešově setkalo s ostrým nesouhlasem. Starosta Ctirad Otta neskrývá své roztrpčení a městská rada jej již pověřila mandátem k jednání s cílem zrušení holešovské pohotovostní služby zabránit. „Nejvíc nám vadí, že nevíme vlastně nic. Nikdo se na nás oficiálně neobrátil a nic nám neoznámil. O náš názor se už vůbec nikdo nezajímal,“ zlobí se starosta, jenž dodal, že se s tím Holešov nesmíří a bude se o zachování pohotovosti ve městě rozhodně zasazovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video