Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Změna času zkrátí spánek o hodinu, vstávat se zase bude do tmy

  • 498
Noc na neděli bude kvůli změně času ze zimního na letní kratší. Ve dvě ráno se totiž ručičky hodin posunou o hodinu dopředu. Leckdo bude proto znovu vstávat do tmy. Změna se dotkne i čtrnácti dálkových vlaků, které se o 60 minut zpozdí. Na zimní se čas změní zase v neděli 28. října.

Kdo nechce prošvihnout brzkou schůzku nebo třeba nástup do práce, měl by si hodinky a budík posunout raději už v sobotu večer. Ráno čeká plno lidí vstávání do tmy. Na druhou stranu se ale díky letnímu času začne později smívat a den se tak prodlouží.

Jako každoročně řeší změnu času České dráhy. "Cestující, kteří pojedou vlakem po změně času, by měli počítat s tím, že noční dálkové vlaky pojedou v ranních hodinách stále ještě podle středoevropského ('zimního') času, tedy až o 60 minut později oproti aktuálním časovým údajům," upozorňují České dráhy.

Regionálních vlaků se změna nedotkne, protože mezi druhou a třetí ráno žádné nejedou. Na koleje proto vyrazí už podle letního času.

Letní čas byl poprvé zaveden v roce 1916 (v Čechách v roce 1940) a důvodem pro jeho zavedení byly úspory elektrické energie. Tento argument byl však mnohokrát zpochybněn.

Zatímco někteří lidé posun času o hodinu zpátky či dopředu téměř vůbec nepocítí, pro jiné je to velká zátěž. Podle některých studií vzrůstá během prvních tří týdnů po změně zimního času na letní výskyt srdečních záchvatů o šest až deset procent. Může za to prý narušení chronobiologických rytmů, zhoršení kvality spánku a stres. To je ale také pravděpodobně důvodem, proč se nejvíce infarktů odehraje v pondělí (čtěte o odvrácené straně změny času).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video