Perseidy jsou částice uvolněné z komety Swift-Tuttle

Perseidy jsou částice uvolněné z komety Swift-Tuttle | foto: Profimedia.cz

V noci budou „padat hvězdy“, Perseidy

  • 6
Zeměkouli v noci pohltí roj Perseid. "Večerní oblohu bude mezi třiadvacátou hodinou a půlnocí protínat čtyřicet až šedesát jasných meteoritů za hodinu. To je nezvyklé množství," slibuje Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd.

INFOGRAFIKA:
Perseidy na noční obloze

Světelné záblesky mohou být dlouhé až přes jednu čtvrtinu noční oblohy a trvat i několik sekund.

Také Jakub Rozehnal z pražského planetária říká, že se lidé mohou těšit na hezkou podívanou: "Perseidy budou křižovat celou oblohu a jsou viditelné i pouhým okem."

Nejlepší místo k pozorování je co nejdál od zářícího města. Když loni Rozehnal vyhlížel z planetária v centru Prahy Perseidy, zpozoroval kvůli "světelnému znečištění" pouhé dvě. S městem v zádech je to však úplně jiné.

Perseidy jsou částice uvolněné z komety Swift-Tuttle, do jejíhož chvostu se Země periodicky vnořuje.

A proč Perseidy? Vlivem atmosférického zkreslení se zdá, že vylétají ze souhvězdí Persea. Do zemské atmosféry vnikají rychlostí 60 kilometrů za sekundu a září ve výškách kolem sta kilometrů, kde se odpaří.

Vědecké pozorování Perseid přispívá k objasnění ne zcela pochopených procesů vznikajících při průletu meteorů zemskou atmosférou. "Při zkoumání této nejstarší meziplanetární hmoty si navíc ověřujeme, jak před pěti miliardami let vznikala naše planetární soustava," vysvětlil Rozehnal.

A jak že to tehdy bylo? Při smršťování pracho-plynového oblaku vzniklo Slunce. Zbytky hmoty na sebe pak "nabalily" další hvězdný materiál, takže se kolem Slunce tvořily planety s atmosférou či vodou.

Pozorovatelům Perseid může udělat škrt přes rozpočet jen počasí. Meteorologové předpovídají oblačno. Lépe by na tom měl být jen východ Čech. "Z předpovědí oblačnosti je to ale složité. Nakonec může být vše jinak," říká meteorolog Alois Sokol.

KOMETA, CO MĚLA NARAZIT DO ZEMĚ

V roce 1980 si astronomové začali dělat starosti. Kometa Swift-Tuttle je stejné velikosti jako asteroid, který vyhubil dinosaury před 65 miliony let, a zdálo se, že by se mohla srazit se Zemí už 14. srpna 2126.
Nová data o dráze komety, vracející se do přísluní každých 135 let, a přesnější výpočty Briana Marsdena z roku 1992 nakonec ukázaly, že všechno je jinak a žádné nebezpečí nejméně další tisíciletí nehrozí.
V roce 2126 projde kometa okolo Země ve vzdálenosti 24 milionů kilometrů. V roce 3034 už to bude téměř "přesný" zásah. Kometa projde okolo Země uvnitř pásma 1,6 milionu km, tedy jen zhruba 4x dál, než je Měsíc.
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video