Nosorožců indických žije v přírodě už jen 2400.

Nosorožců indických žije v přírodě už jen 2400. | foto: Profimedia.cz

V Nepálu kvůli politickému neklidu kvete pytláctví

V Nepálu se nebývale rozmohlo pytláctví a obchod ze vzácnými druhy zvířat. Jen za posledních devět měsíců bylo zabito nejméně dvacet vzácných nosorožců přímo v přírodní rezervaci. Na vině je vyhrocená politická situace v zemi.

V posledních měsících se několika vládním úřadům podařilo zabavit dvacet tygřích a deset levhartích kůží a přes 50 kilogramů tygřích kostí. Razie proběhly na několika různých místech, včetně hlavního města Káthmandú.

Správa nepálských národních parků (DNPWC) potvrdila, že pytláci kvůli rohům zabili v poslední době nejméně dvacet nosorožců, uvedl server BBC.

Podle neoficiálních zpráv ale lovci vybili skoro všech 80 kusů těchto vzácných zvířat v rezervaci v údolí Babai v západním Nepálu. Nosorožců indických přitom žije ve volné přírodě jen asi 2400.

Pytlákům a obchodníkům nahrává nepálská politická situace. Zvýšená aktivita maoistických povstalců zaměstnává vládní bezpečnostní složky natolik, že pytláci mohou zvířata vraždit celkem bez rizika.

Ještě nedávno hlídali národní parky, jejichž území pokrývá skoro 20 procent území státu jak vládní zmocněnci, tak povstalci sami.

"V případě ohrožených druhů pytláci zužitkují a odvezou všechno, takže zabití zvířete nikdo nezjistí," říká Mangal Man Shakya, předseda Wildlife Watch Group, skupiny monitorující ilegální obchod s ohroženými druhy.

Tygří i levhartí kůže, jelení lýčí, nosorožčí rohy, to vše končí u překupníků a putuje dál ke sběratelům či do asijských lékáren.

Za tyto komodity se platí velmi vysoké sumy. Není tedy naděje, že by se podařilo vybíjení zvířat zcela zastavit. První krok k nápravě udělal nepálský parlament, který nedávno prosadil pro pytláky daleko citelnější postihy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video