Představitelé nemocnice sled událostí potvrdili, ale odmítli přiblížit, jak zařízení neobvyklou kauzu vyřešilo. Ilustrační foto

Představitelé nemocnice sled událostí potvrdili, ale odmítli přiblížit, jak zařízení neobvyklou kauzu vyřešilo. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V nemocnici museli „oživit“ mrtvého pacienta

  • 30
Snad žádná nemocnice dosud nezažila, že by její pacient doslova vstal z mrtvých. To se nyní přihodilo ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně. Na tamní kardioangiologickou interní kliniku tento měsíc přivezli asi padesátiletého Slováka, kterému selhalo srdce.

Lékařům se ho nepodařilo zachránit a nezbylo jim než vystavit úmrtní list. Jaké však bylo jejich překvapení, když zjistili, že pacient žije.

"Celé to je o tom, že nemocný byl ošetřen pod falešnou identitou. Jeden z příbuzných dotyčného muže, který přijel do rodiny na návštěvu ze Slovenska a neměl zdravotní pojištění, mu dal na cestu do nemocnice svoji kartičku pojištěnce. Zřejmě se obával, že jinak by ho tam nepřijali," popsal člověk, který si vzhledem k delikátnosti situace přál zůstat v anonymitě, MF DNES však jeho totožnost zná.

Pacient zemřel pod jménem jiného člověka
Komplikace nastaly ve chvíli, kdy pacient pod cizím jménem zemřel. Příbuzný, který mu půjčil doklady, se tím ocitl v prekérní situaci a musel s barvou ven.

Představitelé nemocnice sled událostí potvrdili, ale odmítli přiblížit, jak zařízení neobvyklou kauzu vyřešilo. "Je to pravda, úmrtní list byl skutečně vystaven na deklarované jméno, ale víc informací po mně nechtějte. Jsme vázáni lékařským tajemstvím a musíme chránit osobní data pacientů," uvedl primář interní kardioangiologické kliniky Ladislav Groch.

Podle něho byl pacient přijat ve velmi kritickém stavu. Primář však zdůraznil, že akutní nemocní jsou přijati v každém případě a úhrada léčby se řeší teprve následně. Obavy příbuzných tedy byly zcela zbytečné. "V akutním stavu se nemusí nikdo bát, že ho neošetříme," dodal primář Groch.

Hana Řiháčková z oddělení zdravotních pojišťoven fakultní nemocnice uvedla, že nemocnice po nepojištěných pacientech chce, aby podepsali dlužní úpis.

"Na jeho základě pak necháme vystavit fakturu. Pokud do dvou měsíců nemocný léčbu neuhradí, předáváme věc našemu právnímu oddělení, které začne peníze vymáhat," popsala Řiháčková.

V nemocnici měli z případu těžkou hlavu
Právníci nemocnice nechtěli říct, jak případ vyřešili, s odvoláním na povinnou mlčenlivost.

Jeden ze zdravotníků anonymně přiblížil atmosféru, která v nemocnici při úmrtí pacienta nastala: "V mžiku tu bylo plno, do nemocnice přišlo asi třicet příbuzných, křičeli jeden přes druhého. V první chvíli nikdo nevěděl, co se děje. Nebylo vůbec jednoduché tak zapeklitou záležitost vyřešit."

Ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Roman Kraus k případu řekl, že není v silách zdravotníků zjišťovat pravost dokladů nemocných, zvláště když jsou plně zaměstnáni jejich zdravotním stavem. Nemocný podle něho navíc potřeboval akutní péči.

Ředitel nemocnice zároveň potvrdil, že má zařízení čas od času potíže s vymáháním úhrady péče od nepojištěných lidí.

Problémy dělají hlavně cizinci
"Nejvíce to pociťujeme u cizinců z východních zemí. Často tu pracují načerno anebo mají různá fingovaná pracovní povolení. Pojištěni samozřejmě nejsou. U akutních stavů se přirozeně na pojištění neptáme," dodal ředitel Kraus.

Specialista na právní věci na brněnském policejním ředitelství Jan Tollar se domnívá, že se muž, který dal v plen svoje doklady, nedopustil trestného činu ani přestupku, pokud jednal v úmyslu zajistit tím příbuznému ošetření.

"Jestliže však tímto jednáním nemocnici vznikla újma, může na dotyčném požadovat náhradu škody v rámci civilního řízení," doplnil právník.

Jiná situace by podle něj nastala, pokud by se zjistilo, že jednání "dárce" dokladů motivovala snaha ušetřit peníze na pojistném. Pak by připadal v úvahu i trestný čin podvodu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video