ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Reuters

V Německu soudí islamistu, dříve hrával za židovský fotbalový klub

  • 36
Kreshnik Berisha před pár lety hrával fotbal za frankfurtský židovský fotbalový klub. Mladík s kosovskými kořeny se však nechal zlákat islamisty a odjel bojovat po jejich boku do Sýrie. Nyní se vrátil a stanul před německým soudem. Jeho bývalý trenér zprávám o mladém džihádistovi nemohl uvěřit.

„Když mi to novináři řekli, nebral jsem je vážně, nevěřil jsem tomu,“ vzpomíná Alon Meyer, bývalý trenér dvacetiletého Berishy v Makkabi Frankfurt, což je největší německý židovský sportovní klub. Ani jeho bývalí spoluhráči nevěděli, jak na informaci reagovat. Podle Meyera s ním nikdo nebyl v kontaktu, mladík se totiž z oblasti odstěhoval.

„Byl to kluk, který hrával s židovskými spoluhráči každý týden, byl tu spokojený a myslím, že i šťastný. Byl to normální hráč, nikdy moc nekřičel,“ vzpomíná na něj trenér.

„Berisha během tří let stihl opustit náš klub, radikalizovat se a vrátit se zpět do Německa, kde čelí soudu a hrozí mu vězení, to je dost neobvyklé,“ řekl CNN Meyer.

Meyer je zároveň prezidentem svazu čtyřiceti Makkabi klubů z celého Německa. Upozorňuje, že Makkabi je židovské sdružení s „židovským srdcem“ a podle něj to každý člen ví.

Případ džihádisty, který hrával za Makkabi, tak nastolil v německé židovské komunitě otázku, zda by se klub neměl uzavřít pouze pro členy obce. To však Meyer odmítá, klub je totiž podle něj otevřen pro každého. „Makkabi Frankfurt nehovoří o integraci, ale integrací žije,“ upozorňuje. 

Odjel, protože nemohl jen sledovat utrpení

Očekává se, že Berisha nyní dostane za členství v zahraniční teroristické organizaci trest mezi třemi až čtyřmi a půl lety vězení. Soudce Thomas Sagebiel vysvětlil nižší sazbu informacemi, které obviněný předal vyšetřovatelům.

Islámský stát

„Nechceme zničit jeho budoucnost,“ řekl soudce. Rozsudek by měl padnout v nadcházejících týdnech.

Berisha se narodil kosovským rodičům ve Frankfurtu. Německá média popisují, že se radikalizoval na studiích strojírenství. Do Sýrie odcestoval přes Turecko v červenci minulého roku.

Mladík v prohlášení, které u soudu přečetl jeho právní zástupce, vysvětlil pohnutky, proč odjel bojovat do Sýrie. „Rozuřilo mě nepředstavitelné násilí, které užívá alávitský Asadův režim proti sunnitské většině. Nikdo nechtěl tamním lidem pomoci. Byla to má povinnost bojovat proti tyranii,“ uvedl.

Radikálové z Islámského státu ho vycvičili a on jim přísahal věrnost. Do bojů se však moc nezapojil, podle něj radikálové bojovníky z Evropy neberou moc vážně. Spíše fungoval jako zdravotník či stráž na kontrolních stanovištích, píše Deutsche Welle.

Do Německa se vrátil poté, co začaly dosud jednotné protiasadovské skupiny bojovat proti sobě navzájem. Nechápal, proč se v boji proti diktátorovi nespojily. Policie ho zatkla v prosinci loňského roku ihned po příjezdu na letišti ve Frankfurtu. Podle svých slov si nyní cení míru a doufá, že po odpykání trestu povede normální život.

Podle německé tajné služby BND do Sýrie odjelo bojovat okolo 450 radikálů z Německa, nejméně 200 z nich má německý pas a přibližně 150 z nich se už do Německa vrátilo. Země tak řeší, co s navrátilci. Konzervativní politici navrhovali, aby jim byl znemožněn vstup do země, což však německé zákony u svých občanů nedovolují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue