V Německu jde v kauze CDU do tuhého

- V Německu jde do tuhého. V souvislosti s finančními skandály CDU se množí výzvy k odstoupení čelných představitelů této strany. Velmi aktivní je nyní pravicový deník Die Welt, který se dosud špiček křesťanských demokratů zastával. "Pane Schäuble, odstupte!" vyzval dnes předsedu CDU Wolfganga Schäubleho v komentáři na první straně listu Die Welt jeho šéfredaktor Mathias Döpfner.

Aféra s nelegálním financováním Křesťansko-demokratické unie (CDU) se vylila z břehů a šíří se každým dnem jako ničivá povodeň, která může smést celou CDU, jeden z pilířů poválečné německé demokracie.

Koncem týdne přiznal Manfred Kanther, bývalý ministr vnitra v Kohlových vládách, že hesenská CDU, které předsedal, ulila na černá konta ve Švýcarsku třináct milionů marek (téměř 240 milionů korun). To je i ve srovnání s dosavadním skandálem, který zničil státnickou pověst Helmuta Kohla a pravděpodobně bude stát předsednické křeslo i současného šéfa CDU Wofganga Schäubleho, podstatně významnější přečin. Tak významný, že i kancléř Gerhard Schröder žádá opakování zemských voleb v Hesensku z minulého roku, při nichž CDU použila peníze ze svých švýcarských kont. "Dát šanci voličům, aby mohli znovu rozhodnout, je jediná cesta, jak omezit škody, které tato aféra působí demokracii," uvedl ministr financí Hans Eichel. Eichel byl do porážky ve zmíněných zemských volbách, v nichž zvítězila CDU, hesenským premiérem.

Současný šéf hesenské CDU a zemské vlády Roland Koch, jenž i podle Kantherových slov o černých kontech v cizině nevěděl, však odstoupit z čela hesenského kabinetu odmítá, přestože odhalení označil za "těžký úder straně".

Vážnost situace si uvědomují i němečtí komentátoři, kteří srovnávají dnešní situaci křesťanských demokratů s jejich bývalými italskými protějšky. Ti ovládali politický život na Apeninském poloostrově od války a před několika lety v důsledku odhalených korupčních skandálů prakticky zanikli. Spolu s tím se v Itálii zhroutil celý dosavadní stranický systém a mnoho politiků stanulo za nelegální financování stran před soudem a bylo odsouzeno k dlouholetým trestům.

"CDU - mafiánská pračka na peníze," zněl titulek Bildtu, největšího německého deníku. Dost svých vůdců má už i velká část členské základy a dosavadních sympatizantů křesťanských demokratů. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil Schäuble, když byl podle agentury AP na předvolebním mítinku v Kielu přivítán výkřiky "Rezignace! Rezignace!" a "Chceme vědět pravdu".

Schäuble, jehož odchod z čela strany je podle většiny německého tisku už jen otázkou času, se však snaží bránit. "Chci dát všechny své síly na vyvedení CDU z této obtížné situace. Potřebuji však pro to solidaritu a pomoc celé strany," uvedl pro nedělní Welt am Sonntag.

Ještě před odhalením hesenské aféry se strana pokusila o únik ze slepé uličky, když jmenovala trojčlennou komisi pro objasnění financování strany. Pro tento úkol se jí podařilo získat tři důvěryhodné postavy - bývalého prezidenta Romana Herzoga, bývalého šéfa Spolkové banky Hanse Tietmeyera a bývalého ústavního soudce Paula Kirchhofa.

Současně Schäuble přislíbil, že do konce tohoto týdne budou zveřejněny výsledky nezávislého auditu stranických financí. Apeloval na protivníky CDU, když označil ohrožení strany za ohrožení pilíře německé demokracie.

Jak však konstatuje agentura Reuters, minimálně pro dva čelné politiky CDU je už na všechno pozdě. Bývalý ministr obrany Volker Rühe a exministr vědy a výzkumu Jürgen Rüttgers, kteří kandidují v blížících se zemských  volbách  ve  Šlesvicku-Holštýnsku a Severním Porýní-Vestfálsku, jsou prakticky bez šance. "Rühe, ještě před několika týdny favorit, je nyní outsiderem," uvádí Reuters, ačkoli jak dodává, není do skandálu zatím nijak zapleten. "Mám plné zuby krizového managementu strany v Berlíně. Každý den se stane něco nového," uvedl Rüttgers, který vyzval k okamžitému zveřejnění všeho, co strana o svém financování zjistila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video