Připoutaní a ve špíně. V nelegálních domovech důchodců trápí klienty. Ilustrační snímek

Připoutaní a ve špíně. V nelegálních domovech důchodců trápí klienty. Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

Připoutaní a ve špíně. V nelegálních domovech důchodců trápí klienty

  • 279
V Česku existují načerno provozované „domovy důchodců“, v nichž špatná péče hraničí s trýzněním starých lidí. Kolik jich je, nikdo přesně neví, ale ombudsmanka Anna Šabatová v úterý prohlásila, že za poslední dva roky jich její úřad našel sedm. Jedno takové zařízení odhalila v Jihomoravském kraji MF DNES.

Podle Šabatové nerušeně fungují i přesto, že za provozování bez registrace hrozí až milionová pokuta. Nemá ji však kdo udělit. Úředníci se o nelegálních domovech většinou nedozvědí.

„Nejenže obcházejí právo, ale hlavně mají nižší kvalitu péče. V zařízeních klientům velmi často odnímají všechny peníze či doklady. I kdyby se rozhodli odejít, jako že kvůli svému stavu většinou nemohou, toto jim v tom zabrání. Bohužel není výjimkou ani to, že jsou lidé přes noc v pokojích zamykáni bez pomoci,“ popsala Šabatová.

Místo domova důchodců, který musí být registrovaný u krajského úřadu, si podnikatelé otevřou pro staré lidi „dům“, „penzion“ či „centrum“ a tvrdí, že se zákon na jejich zařízení nevztahuje.

Zápach moči i výkalů

Veřejná ochránkyně práv zveřejnila výsledky kontroly jednoho takového zařízení. Funguje v prvním patře budovy v Kunštátu na Blanensku, ve které je i diskotéka a restaurace. V pokoji „Centra komplexních služeb pro rodinu a domácnost“ vedle sebe žije na dvacet lidí, kteří trpí paranoidní schizofrenií, těžkou demencí či jsou trvale upoutáni na lůžko.

Pracovníci úřadu ombudsmana na místě cítili zápach moči a výkalů. Jeden z klientů byl dokonce přivázán amatérsky vyrobenými pásy k posteli. O nemohoucí se tu starají „sestry“, které dostávají 60 korun na hodinu.

„Existuje spousta předpisů a norem, které pro mě nemají význam. Na trhu sociálních služeb je mezera, kterou jsme pokryli. Přijímáme klienty, které nikdo nechce. Kolikrát děláme i charitu,“ brání se ředitelka zařízení Khrystyna Chernei, podle které je péče v kunštátském domově v pořádku. K registraci podle ní není důvod, protože provozuje pouze ubytovnu a další služby nájemníkům jen zprostředkovává.

Lukrativní byznys a lůžko za 25 tisíc

Jde však hlavně o velmi výnosný byznys. Zatímco registrovaná zařízení musí ze zákona klientům patnáct procent důchodu nechat, ta neregistrovaná ho často žádají celý. A navíc si berou příplatky od příbuzných. Měsíčně tak lůžko přijde i na 25 tisíc korun.

To je případ dalšího zařízení bez registrace, který MF DNES odhalila v Jihomoravském kraji. Dům pro seniory Mia provozuje Josef Kolařík.

Co se dnes děje v jeho zařízení pro důchodce, nikdo pořádně neví. „Nesmíte to brát jako práci. Je to poslání. Chodím za klienty i v noci. Když si na ty lidi zvyknete, jdete mezi nimi a oni vás líbají na čelo a jsou šťastní, že vás vidí, je to skvělé,“ popsal Kolařík přes plot domu. Dovnitř MF DNES pustit nechtěl.

Jihomoravští úředníci, kteří jsou za oba domovy odpovědní, přitom v historii krajského odboru sociální péče ještě za takové obcházení zákona nikomu pokutu nedali. Oba zmíněné domovy však podle brněnského krajského radního Marka Šlapala (ČSSD) kontroloři už prošetřují.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video