Roj Perseidů se prožene víkendovou oblohou. Ilustrační foto.

Roj Perseidů se prožene víkendovou oblohou. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

V neděli budou padat slzy svatého Vavřince

  • 6
V noci ze soboty na neděli budou padat hvězdy. O víkendu totiž vyvrcholí jeden z nejznámějších meteorických rojů - Perseidy, kterým se říká také "slzy svatého Vavřince". Nejlepší podmínky pro pozorování budou podle astronomů v neděli před úsvitem.

INFOGRAFIKA: PERSEIDY

Země se s rojem Perseid potkává každé léto. Nejvíce jich létá kolem 11. a 12. srpna, proto se jim říká také slzy sv. Vavřince.

Maximum roje se očekává ze soboty na neděli, ale až do svítání přezáří "padající hvězdy" jas Měsíce.

"Hvězdy padat budou, ale řada jich zmizí v jasu téměř měsíčního úplňku. K ránu to bude lepší. Radiant, tedy místo, odkud meteory zdánlivě vylétají, bude nejvýše na obloze a zář měsíce nebude tolik vadit," uvedl šéf rokycanské hvězdárny Karel Halíř.

Oči, lehátko a tmavý kout
K pozorování Perseid není třeba žádná technika, stačí oči. Astronomové radí dát si lehátko do klidného zákoutí s výhledem na souhvězdí Persea v co nejméně osvětleném prostředí.

Když padá hvězda, něco si přej, říká se. Astrofyzik Jiří Grygar prý od jednoho školáka slyšel, že si především přeje, aby mu hvězda nespadla na hlavu. Hmotnost Perseid se však podle Jiřího Grygara pohybuje okolo miligramu.

Hvězdy posílá Diův syn
Perseidy mají jméno podle souhvězdí, ze kterého jakoby vylétají. Pocházejí z rozpadlé komety Swift-Tuttle objevené roku 1862. Ideální pro jejich pozorování jsou místa mimo velká města, kde tmu neruší veřejné osvětlení.

Souhvězdí se jmenuje podle makedonského krále Persea. Podle řecké mytologie byl synem vládce bohů Dia. On a další mytologické postavy, Andromeda, Kéfeus a Kassiopeia, byli proměněni ve hvězdy a pozdviženi na oblohu, kde září jako souhvězdí.

Při letu atmosférou se částice z rozpadlé komety rozžhaví a vypaří. Přitom se ionizuje okolní plyn, a tak vzniká svítící čára na obloze. Malé efekty způsobují jen částečky velikosti prachu. Těm větším, které zazáří více, se říká bolidy. Když jich létá hodně, hovoří se o "bolidové noci". Takovou zažili v roce 1998 v Číně. Předcházela meteorickému dešti Leonidů. Během noci tehdy proletělo po obloze na 100 bolidů.

Meteorický déšť bude padat v listopadu
Na Zemi dopadá každý rok podle odhadu astronomů 5 až 17 tisíc tun meteorického materiálu. Přes 20 tisíc meteoritů se nachází ve sbírkách muzeí a vědeckých institucí.

Velmi známý je také meteorický roj zvaný Leonidy. Vylétají ze souhvězdí Lva. Jsou to prachová vlákna, která ve své dráze zanechala Tempel-Tuttleova kometa. Objevují se kolem 18. listopadu.

Leonidy se čas od času postarají o podívanou, které astronomové říkají meteorický déšť. Tehdy se jich objevuje i přes tisíc za hodinu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video