Cvičení Ramstein Rover 2012 v Náměšti nad Oslavou.

Cvičení Ramstein Rover 2012 v Náměšti nad Oslavou. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vojenské stíhačky a transportní letouny už přistály v Náměšti. Podívejte se

  • 13
Cvičení Ramstein Rover 2012 začalo. Na vojenskou leteckou základnu v Náměšti nad Oslavou přilétly první stroje. Už tam jsou například americké letouny A-10 Thunderbolt nebo obří turecké transportní letadlo C-160. Největší letecké manévry NATO potrvají do 21. září.

Zatím v relativním poklidu začíná vojenské cvičení Ramstein Rover 2012. Od příštího pondělí už ale bude více než čtyřicet letounů operovat nad sedmi kraji.

Ramstein Rover

Největší letošní vojenské cvičení na našem území a jediné svého druhu v roce 2012 v rámci NATO.

Cvičení v plné síle tačne v pondělí. Zúčastní se jej 16 států, víc než 40 letounů a 1 060 vojáků.

Letouny budou burácet nad sedmi kraji ve všední dny od 9 do 23 hodin.

Češi chtějí cvičením zvýšit prestiž v NATO a získat certifikát i uznání uvnitř Aliance, že jsou schopní trénovat předsunuté letecké návodčí.

Cvičit se bude v újezdech Boletice a Libavá, letouny budou startovat z Náměště a Čáslavi.

Létat budou například stroje F-16, A-10, L-39 nebo JAS-39 Gripen.

Nyní hlavně přijíždí a přilétá technika. V centru cvičení, na vojenské letecké základně Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou už je všech osm amerických letounů blízké palebné podpory A-10 Thunderbolt.

Jedním z nich přiletěl americký pilot Clint Eichelberger, který pochází z Marylandu a momentálně slouží na vojenské základně NATO u německého Spangdahlemu. Má nalétáno přes dva tisíce hodin, už se pohyboval nad územím Korey.

"Ze Spangdahlemu jsem byl u Náměště asi za hodinu a půl. A-10 je výborný stroj. Je zajímavé, že tady na základně mám možnost porovnat své letadlo se sovětským Su-25, které vzniklo v době studené války jako reakce právě na A-10. Ty letouny jsou si velmi podobné, myslím, že A-10 je o něco přesnější," zmínil pilot.

Prozradil na sebe i něco málo ze soukromého života. Na otázku, jaké má vedle své práce koníčky, reagoval okamžitě. "Moje děti. Jsem s nimi strašně rád, pokaždé se těším za nimi domů, trávím s nimi veškerý čas, pokud je to možné."

Na dotaz, co říká jeho manželka na fakt, že není vyloučena pilotova účast v ostrých vojenských operacích na horké půdě Afghánistánu či jinde, reagoval: "Moje žena věděla, do čeho jde, když si mě brala. Věděla, že jsem vojenský pilot. Přijímá věci, jak přicházejí, je realistka."

Obří letoun drží ve vzduchu motory Rolls-Royce

Velitel celého cvičení, německý plukovník Harry H. Schnell je původně vojenský pilot. Mimo jiné létal i s nadzvukovým stíhacím bombardérem typu Tornádo. Ve středu si se zájmem podrobně prohlédl cvičné L-39 Albatros, které se manévrů taky účastní. "Je velmi podobné Alfa Jet, se kterým jsem dřív mimo jiné létal," zmínil.

Schnell si zatím spolupráci s českou armádou chválí. Velitel má až do 21. září, dokdy cvičení potrvá, hodně nabitý program. První víkend si naplánoval jako pracovní. Ten další si ale udělá čas pro sebe, chce navštívit koncert vážné hudby v Náměšti nad Oslavou, možná se rozhlédne po okolí.

U Náměště dosedlo i turecké transportní letadlo C-160, které má rozpětí křídel 40 metrů, dokáže na palubě převézt stovku vojáků i s výzbrojí nebo 16 tun materiálu.

Tento letoun, který je mezi piloty oblíbený díky své spolehlivosti, má jedno zajímavé specifikum: motory Rolls Royce Tyne. C-160 dopravilo k Náměšti materiál potřebný pro servis šesti tureckých letounů F-16, které přistanou v pátek.

V úterý už přistálo všech osm amerických proudových letounů A-10 Thunderbolt. Tento stroj létá rychlostí okolo 700 kilometrů v hodině a dokáže unést sedm tun bomb. Na noční akce jsou plánované tříhodinové lety. Proto se cvičení zúčastní rovněž tankovací letoun, který bude letadlům doplňovat palivo.

Letecká základna u Náměště nad Oslavou.

Letecká základna u Náměště nad Oslavou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video