Mrázek podle svědků ukládal dokumenty, mezi nimiž byly údajně i kompromitující informace na politiky, do nákupních tašek.

Mrázek podle svědků ukládal dokumenty, mezi nimiž byly údajně i kompromitující informace na politiky, do nákupních tašek. | foto: Archiv rodiny

V Mrázkově archivu byly listiny BIS, policie i vlády

  • 27
Policie to celou dobu tajila. Ale už loni v létě se jí podařilo zabavit část archivu Františka Mrázka – zavražděného kmotra českého podsvětí. Torzo archivu našla policie u podnikatele Tomáše Pitra. Byly tam mimo jiné dokumenty z vlády, policie či z tajné služby BIS.

V černé tašce, která byla volně položená v rohu jedné místnosti, se skrývaly třeba listy s nápisem "BIS – Seznam osob k operativnímu rozpracování" nebo "Informace k připravované činnosti analytické skupiny BIS".

Policie našla u Pitra asi padesát dokumentů. Jde však jen o malou část archivu. Mrázek podle svědků ukládal dokumenty, mezi nimiž byly údajně i kompromitující informace na politiky, do nákupních tašek. Kam tašky odvážel, nikdo neví.

Kromě materiálů, z nichž šlo vyčíst, na čem pracuje tajná služba BIS, našli detektivové u Tomáše Pitra třeba 61 stránek s názvem Podklady ministerstva financí pro jednání vlády. Ty byly v modrých plastových deskách.

Na jiném místě byl protokol o domovní prohlídce policie u jistého podnikatele Jiřího F. V zásuvce psacího stolu Tomáše Pitra pak policie našla policejní protokol o výpovědi "svědka Andreje Babiše", tedy třetího nejbohatšího Čecha, který vlastní chemickou firmu Agrofert a který patřil k úhlavním nepřátelům Františka Mrázka.

Ve stejné zásuvce bylo i dvacet listů z Vrchního státního zastupitelství o aktivitách zvláštního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který právě u Pitra dělal domovní prohlídku.

Dobře informovaní podnikatelé
Rozsah nalezených dokumentů ukázal, že Mrázek a Pitr měli dokonalý přehled o práci tajných služeb, specializovaných policejních útvarů nebo o svých konkurentech.

Jak se tyto informace mohly dostat ze státní správy do rukou lidí, kteří reprezentovali špičku organizovaného zločinu, není jasné. Detektivové jsou přesvědčeni, že si je Mrázek kupoval za statisícové částky od svých zdrojů v policejních a zpravodajských službách.

Náměstek ÚOOZ Hynek Vlas, jehož lidé prohlídku u Pitra dělali, řekl, že získané informace předali "příslušným úřadům". "Našlo se tam ledacos. Obrátili jsme se ale vždy na útvar, od něhož měly informace pocházet. Dokumenty jsme ukázali BIS, vojenskému zpravodajství i protikorupční policii, ale ty tvrdí, že to nepochází z jejich dílny. O zajištěné materiály projevily zájem," řekl MF DNES Vlas.

Pitr je nyní na útěku. Skrývá se na neznámém místě. Letos v červnu měl nastoupit do vězení za daňové podvody. Soud na něj vydal zatykač. Policie je už několik týdnů v koncích – nemá sebemenší stopu.

Mrázek dával tajně získané informace zejména Pitrovi, aby se uměl správně rozhodnout, jak má investovat jejich společné peníze. Mrázkovi se proto v policejních kruzích říkalo "hardware" a Pitrovi "software".

I "chytřejší" Pitr však občas na leccos zapomněl. V zásuvce třeba nechal obálku, na kterou Mrázek napsal: "Toto po přečtení znič!!!" V protokolu o domovní prohlídce už však není napsáno, co bylo uvnitř...


Nejlepší videa na Revue