V Moldavsku utichly protesty, prezident viní z účasti na nepokojích Rumunsko

  • 17
V ulicích moldavské metropole byl dnes po úterních protikomunistických protestech klid. Policie dosud zadržela v hlavním městě 193 lidí. Prezident Vladimir Voronin pohrozil organizátorům protestů tvrdým trestem. Současně obvinil z podílu na nepokojích sousední Rumunsko.

"Zadržení byli obviněni z rabování, chuligánství, loupeže a kriminálních útoků," citovala agentura Ria Novosti mluvčí ministerstva vnitra. Policie měla podle svých slov dopoledne Kišiněv pod kontrolou.

Těžkooděncům moldavské policie se v noci podařilo znovu ovládnout dolní patra budovy parlamentu a prezidentského úřadu, která v úterý obsadili a zdemolovali opoziční demonstranti.

Protikomunistické nepokoje v moldavské metropoli (8. 4. 2009)

Většina přívrženců opozice se rozešla už včera v noci, demonstranti si však slíbili, že po ránu protesty obnoví. Kolem poledne bylo před vládními budovami pouze několik stovek demonstrantů, kteří blokovali hlavní ulici v Kišiněvě. K žádným potyčkám však nedošlo, protestující podle svědků pouze častovali policisty nadávkami.

Komunistický prezident Vladimir Voronin dnes v televizi ostře zaútočil na opoziční demonstranty a obvinil je z pokusu o státní převrat. Je prý odhodlán bránit stát a jeho integritu všemi prostředky, včetně použití síly. Organizátory protestů čeká podle jeho slov "tvrdý trest".

V jeho krocích ho podpořilo Rusko. Tamní ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že protesty měly podkopat moldavskou státní suverenitu.

Protikomunistické demonstrace v moldavské metropoli (8. 4. 2009)

Voronin současně obvinil sousední Rumunsko z toho, že je do protestů zapleteno. Rumunského velvyslance dokonce označil za nežádoucí osobu. "Víme, že za těmito nepokoji jsou jisté rumunské politické síly. Rumunské vlajky, které někdo připevnil na vládní budovy, to jenom dokazují," uvedl Voronin na setkání s veřejností v sídle vlády.

Mladým pomáhá Twitter i Facebook

Během úterních protestů občas zaznívala z řad demonstrantů hesla volající po sjednocení s Rumunskem, se kterým je Moldavsko etnicky i jazykově spřízněné. Rumunsko spekulace o tom, že "má v protestech prsty," odmítlo s tím, že jde o provokaci.

Tamní úřady současně uvedly, že Moldavané na společných hraničních přechodech odmítají vpouštět do země Rumuny. Oficiálně uzavřen je podle mluvčí rumunské pohraniční stráže jeden přechod ve Sculeni na západě Moldavska.

Analytici očekávají, že protesty by mohly znovu zesílit v průběhu několika příštích dnů. List Romania Libera dění v Kišiněvě dokonce srovnává s událostmi v Rumunsku, které v prosinci 1989 vedly k pádu komunistického diktátora Nicolae Ceaušeska.

Poukazuje také na to, že studenti při organizaci úterních i dnešních protestů využívali internetovou komunikační síť Twitter či Facebook.

Opozice žádá přepočtení volebních lístků

Opozice večer vyzvala své přívržence, aby se zřekli násilí. Do Kišiněva se dnes údajně vypravili i nespokojenci z venkova.

Protikomunistické demonstrace v moldavské metropoli (8. 4. 2009)

Parlamentní volby v Moldavsku vyhráli komunisté, což se nelíbí opozici a studentům. Tvrdí, že si komunisté k moci pomohli podvody. Ulicemi Kišiněva proto včera ráno pochodovalo nejméně deset tisíc studentů, kteří požadovali přepočítání hlasů nebo vypsání nových voleb. Nesli vlajky Moldavska a Evropské unie a křičeli protikomunistická hesla.

Dav se vydal od sídla vlády hlavní ulicí ke kanceláři prezidenta Vladimira Voronina. Demonstranti vtrhli do sídla hlavy státu a parlamentu, kde se při požáru udusila jedna žena. Úřady pak oznámily dohodu s opozicí o přepočítání hlasů z voleb.

PROTESTY V MOLDAVSKU

Při demonstracích zemřela žena, hlasy se asi budou přepočítávat

Moldavská opozice dnes prohlásila, že volební komise nakonec odmítla přepočítat hlasovací lístky. "Informovali nás, že to Ústřední volební komise odmítla. Nedodrželi dohodu, které jsme dosáhli s Voroninem," řekl lídr Liberálních demokratů Vlad Filat.

Šéf opozice dále nevyloučil po úterních násilných protestech represe účastníků demonstrací i politických lídrů opozice.

Protikomunistické demonstrace v moldavské metropoli (8. 4. 2009)

Svět včetně českého předsednictví EU na vývoj situace reagoval výzvami ke klidu a k pokojnému řešení problému. K používání nenásilných prostředků v Moldavsku vyzval i generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Politická situace v Moldavsku je po volbách nepřehledná zejména proto, že prezident Voronin musí do konce měsíce opustit funkci po vypršení druhého mandátu za sebou, uvedla ČTK.

Komunisté však nemají většinu v 101členném parlamentu, aby si zvolili dalšího prezidenta ze svých řad. Potřebují k tomu získat podporu aspoň části opozičních poslanců.

Moldavsko

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video