Pohlednice, kterou sedmadvacetiletý Adolf Hitler poslal svému příteli z pluku

Pohlednice, kterou sedmadvacetiletý Adolf Hitler poslal svému příteli z pluku Karlu Lanzhammerovi. | foto: Daily Mail

V Mnichově objevili Hitlerovu pohlednici s gramatickou chybou

  • 65
Němečtí historici objevili pohlednici, kterou mladý Adolf Hitler jako voják zraněný v 1. světové válce napsal kamarádovi ze svého pluku. Na pohlednici s fotografií bavorského Norimberku Hitler slibuje, že se brzy vrátí na frontu.

"Drahý Lanzhammere, jsem teď v Mnichově u záložního praporu. Momentálně jsem ale na léčení zubů. Ovšem ihned se budu dobrovolně hlásit na bojiště. S pozdravem, A. Hitler," stojí na zadní straně pohlednice.

Hitler pohlednici napsal, když se zotavoval z válečných zranění. Adresátem byl Karl Lanzhammer, posel z Hitlerova regimentu. Budoucí nacistický diktátor ve slově "ihned", německy "sofort", udělal pravopisnou chybu. Slovo napsal s dvojitým "f", tedy "soffort".

Historik Thomas Weber z univerzity v Aberdeenu řekl, že Hitler v té době psal pouze spolubojovníkům ze stejného pluku. To podle něj ukazuje, že pozdější nacistický vůdce vnímal armádu jako svou "náhradní rodinu". "Každý jiný voják by psal domů," poznamenal Weber.

Podle historika bylo i u největších patriotů krajně neobvyklé, že by se nemohli dočkat návratu na frontu. Armáda byla pro Hitlera po smrti matky "nejbližší sociální sítí", domnívá se historik. Předchozí Weberovy studie odhalily, že jistý židovský důstojník Hitlera navrhoval na medaili.

Otřásl jsem se hrůzou, říká historik

Zajímavý je i fakt, že Hitler svému příteli poslal pohled s fotografií Norimberku, který se později stal dějištěm nacistických sjezdů. Po druhé světové válce se tam konaly procesy s hlavními válečnými zločinci Hitlerovy diktatury.

Podobná nahlédnutí do života mladého Hitlera jsou velmi vzácná. Když se Hitler dostal k moci, systematicky likvidoval doklady o svém předchozím životě.

Historici pohlednici objevili díky mezinárodnímu projektu Europeana 1914-1918, kdy lidé na speciální akce přinášejí historické předměty a dokumenty. Lanzhammer zemřel v roce 1918. Pohled získal sběratel, jehož syn jej přinesl na mnichovskou Europeanu. Historici si ji oskenovali a vrátili.

"Nemohl jsem uvěřit, že na lokální akci, jejímž úkolem bylo zaznamenávat příběhy obyčejných lidí, jsem spatřil dosud neznámý dokument popsaný Hitlerovou vlastní rukou," řekl profesor Oxfordské univerzity Stuart Lee s tím, že se po potvrzení pravosti dokumentu otřásl hrůzou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video