Distribuci ústních roušek mají na starosti v Mexico City hlavně vojáci (27. dubna 2009)

Distribuci ústních roušek mají na starosti v Mexico City hlavně vojáci (27. dubna 2009) | foto: Profimedia.cz

V Mexiku umírají na prasečí chřipku i zdravotníci. Riziko infekce je vysoké

  • 14
Miliony Mexičanů svírá děs. S příznaky prasečí chřipky tam už zemřelo přes sto lidí. Lékaři bojují nejen se zákeřnou nemocí, ale také s vlastním strachem. Riziko infekce je pro zdravotníky vysoké. Mexico City je ochromené a starosta zvažuje, že pozastaví i veřejnou dopravu.

"Je to velmi divné, čím procházíme. Ulice jsou prázdné, všichni zůstávají doma. Lidé jdou maximálně do nemocnic, lékáren nebo si koupit jídlo. Většina má na ústech roušky. V televizi běží v každé přestávce na reklamu informace o symptomech," uvedla v sobotu na webu BBC žena, která se představila jako Nallely.

Prasečí chřipka zabila sto lidí

Prvního nakaženého hlásí Španělé

Nejhorší situace je v Mexico City. Vláda tam zrušila veřejné akce, zavřela muzea, bary, stadiony či školy. Katolická církev v neděli zrušila mše, fotbalisté hráli před prázdným stadionem, který normálně pojme přes sto tisíc lidí. 

Britská televize BBC vyzvala na svých internetových stránkách čtenáře, aby se svěřili s vlastními zážitky z Mexika. Už od soboty jim píší také zdravotníci, kteří popisují situaci v místních nemocnicích.

Obyvatelka Mexico City při vyšetření v provizorní lékařské ordinaci (27. dubna 2009)

"Přijímáme více a více pacientů na jednotku intenzivní péče. A lidé pořád umírají. Antivirální léky ani vakcína nezabírají. Mezi zaměstnanci už panuje obrovský strach, riziko infekce je mezi lékaři a zdravotníky vysoké," popsal specialista na onemocnění dýchacích cest Antonio Chávez z Mexico City.

Podle Cháveze vypukl v některých nemocnicích chaos a zaměstnanci začínají z práce prakticky utíkat. "Někteří začali žádat o důchod nebo dovolenou. Úmrtnost je vyšší, než uvádějí úřady, přinejmenším v nemocnici, kde pracuji já. Denně tady zemřou tři až čtyři lidé a to se děje déle než tři týdny."

Prasečí chřipku chytíte kýchnutím

Vakcína proti ní neexistuje

Další zdravotník Yeni Gregorio Dávila také pracuje v Mexico City, v jedné z největších nemocnic jako rezident. O víkendu napsal, že situace není zdaleka pod kontrolou. "Úřady rozdaly vakcínu mezi zdravotníky, ale bezvýsledně. Dva z mých kolegů nový virus zabil. Byli přitom, tak jako my všichni, očkovaní."

V Mexiku dnes vyjde do ulic bez ochranné masky kvůli hrozbě prasečí chřipky málokdo. Na snímku kněz se skupinou jeptišek před bazilikou v Mexico City (26. dubna 2009)

O svůj život právě bojuje automechanik Luis Herrera. Pětatřicetiletý obyvatel Mexico City denně najezdil na kole přes třicet kilometrů a neměl žádné zdravotní potíže. Pak onemocněl. "Mysleli jsme, že šlo o běžné nachlazení, něco normálního," řekl deníku The Washington Post jeho mladší bratr Gabriel.

Před dvanácti dny šel Luis Herrera do nemocnice s horečkou, bolestí v kostech a dýchacími obtížemi. Teď je upoutaný na lůžko, nekomunikuje a s dýcháním mu pomáhá přístroj. Lékaři zatím typ chřipky nepotvrdili, ale rodina se obává nejhoršího - nového typu prasečí chřipky. "Bylo mu pořád hůř a hůř. Jeho stav je teď velmi vážný."

V Izraeli odmítají přijmout název prasečí chřipka

"Budeme ji nazývat mexická chřipka. Nechceme jí říkat prasečí chřipka," řekl dnes na tiskové konferenci v Jeruzalémě náměstek izraelského ministra zdravotnictví, černě oděný ortodoxní žid Jakov Litzman. Zároveň ujistil, že izraelské úřady jsou připraveny čelit jakémukoli vývoji situace.

Prasečí chřipka prostě není pro izraelské úřady dost "košer". Tímto výrazem se označuje nezávadnost potravin a jídel připravených podle přísných židovských náboženských předpisů. Prasata jsou ale v tomto smyslu považována za nečistá a konzumace vepřového je ortodoxním židům zakázána.

O víkendu byl i v Izraeli hospitalizován pro podezření z infekce muž, který se vrátil z Mexika. Podle vyjádření ředitele nemocnice prý ale první testy nákazu prasečí chřipkou u tohoto Izraelce neprokazují.

(Zdroj: ČTK)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video