Pomník admirála Miklóse Horthyho v maďarské vesničce Kereki

Pomník admirála Miklóse Horthyho v maďarské vesničce Kereki | foto: mandiner.hu

V Maďarsku pojmenovali park podle Horthyho, spojence Hitlera

  • 74
Rozhodnutí pojmenovat hlavní náměstí maďarského města podle bývalého maďarského vůdce Miklóse Horthyho, jenž vládl v letech 1920 až 1944 a byl spojencem Adolfa Hitlera, vyvolává emoce. Podle některých komentátorů svědčí o vzestupu extrémně pravicového nacionalismu v zemi. Píše o tom agentura AFP.

Park města Gyömrö s 15 tisíci obyvateli, které leží 30 kilometrů severovýchodně od Budapešti, byl minulý týden pojmenován podle Miklóse Horthyho (1868-1957).

"Image admirála Horthyho zdeformovali komunisté a levičácká propaganda," uvádí zástupce starosty Gyömrö Attila Mezey. Tvrdí, že je překvapen polemikou, kterou rozhodnutí radnice vyvolalo.

Sympatizanti bývalého regenta maďarského království spatřují v tom, že po něm byl park pojmenován, jen skromné uznání vůdce, s nímž dějiny nespravedlivě naložily.

Jiní soudí, že Miklós Horthy, který počátkem roku 1941 Maďarsko začlenil do osy Řím-Berlín-Tokio, odpovídá za smrt tisíců Maďarů židovského původu, proti nimž byly vydány antisemitské zákony, a také Romů.

Původně se mělo přejmenovat celé náměstí

V Gyömrö vše začalo tím, že člen obecního zastupitelstva z krajně pravicové strany Hnutí za lepší Maďarsko (Jobbik) loni navrhl, aby se hlavní náměstí v Gyömrö znovu podle Horthyho pojmenovalo, jak tomu bylo v letech 1937-1945. Proti tomu se však postavila místní opozice, a proto bylo rozhodnuto, že jméno změní jen polovina náměstí, a to park.

"Jde o cynický kompromis," rozčiluje se János Hallama, aktivista hnutí za lidská práva v Gyömrö. "Je to, jako by se řeklo: jeho socha bude místo tří metrů vysoká jen dva metry!" "Nevíme, co zastupitele města k takovému rozhodnutí vedlo, zda to byly politické nebo ekonomické důvody nebo extrémně pravicová ideologie," dodává.

Rehabilitace Horthyho v Maďarsku přesahuje hranice města: v západomaďarské obci Kereki byla nedávno vztyčena dřevěná socha někdejšího vůdce v životní velkosti a ve východomaďarském Debrecínu byla znovu umístěna mramorová pamětní deska na zeď školy, z níž byla v roce 1947 odstraněna.

Horthy se stal módním

Počátkem května se dva poslanci vládního konzervativního Svazu mladých demokratů (Fidesz) maďarského premiéra Viktora Orbána zúčastnili plesu uspořádaného k získání nezbytných prostředků ke vztyčení sochy Miklóse Horthyho v Budapešti.

Levicová opozice a tisk obviňují vládu, že ustupuje voličům Jobbiku před volbami, které se mají konat za dva roky.

"Jde o renesanci Horthyho, stal se módním. Myslím, že se ho nejen členové Jobbiku, ale také členové vlády snaží rehabilitovat," prohlásila Agnes Vadaiová, členka demokratické koalice, nové strany bývalého socialistického premiéra Ference Gyurcsánye, při nedávné diskusi v parlamentu.

Horthy je podle jeho zastánců tím, kdo vrátil hrdost zemi rozbité v roce 1920 v důsledku Trianonské smlouvy a prokázal vlastenectví po krvavých střetech za Maďarské republiky rad (v roce 1919), kterou podporoval Sovětský svaz.

Snažil se podle nich chránit maďarské Židy, zabránil německé okupaci země a snažil se, byť marně, dosáhnout dohody se Spojenci, bez ohledu na svou nenávist vůči SSSR.

Horthy pak ztratil důvěru Adolfa Hitlera, v roce 1944 byl odstaven od moci a nakonec se uchýlil do Estorilu v Portugalsku, kde zemřel ve věku 89 let. Nikdy nebyl souzen.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video