V syrské Madáji hladoví asi 40 tisíc lidí. Na místo proto míří humanitární...

V syrské Madáji hladoví asi 40 tisíc lidí. Na místo proto míří humanitární konvoje (15. ledna 2016). | foto: Reuters

V syrské Madáji zemřelo za měsíc hladem 32 lidí, do města míří lékaři

  • 48
V obléhané syrské Madáji za posledních třicet dnů zemřelo hladem 32 lidí. Světovému programu pro výživu to sdělili zástupci místní komunity. Do Madáji, kterou již několik měsíců obléhá syrská armáda a kde hladoví asi čtyřicet tisíc lidí, dorazil ve čtvrtek druhý humanitární konvoj v tomto týdnu.

Podle mluvčí Světového programu pro výživu (WFP) Bettiny Lüscherové jim údaje o počtu hladovějících a celkové situaci v Madáji poskytli představitelé tamějšího výboru, který má na starosti pomoc místním lidem.

WFP tyto informace nebyl schopen ověřit. „Náš odborník na výživu říkal, že situace je tam velmi špatná a dospělí vypadají opravdu vyhuble. Podle jednoho z členů tohoto výboru zemřelo za posledních 30 dní hladem 32 osob,“ dodala Lüscherová.

O desítkách úmrtí informovali již dříve místní lékaři i humanitární organizace. Syrské úřady rovněž povolily, že v Madáji mohou lékaři začít poskytovat pacientům potřebné očkování. WHO doufá, že by k tomu mohlo dojít již od příštího týdne.

OSN by rovněž chtělo do města příští týden poslat další humanitární zásilku. Čtvrteční konvoj přivezl pomoc do Madáji i do šíitských vesnic Fúa a Kafrajá, kde je v povstaleckém obležení asi 20 000 lidí. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun ve čtvrtek označil obléhání syrských měst za válečný zločin.

Dětský fond OSN (UNICEF) oznámil, že z 25 dětí do pěti let, které prohlédli jeho zaměstnanci a personál WHO v Madáji, vykazovalo 22 znaky „mírné nebo vážné podvýživy“. Pracovníci UNICEF byli prý také svědkem smrti šestnáctiletého hocha, který zemřel na podvýživu.

OSN odhaduje, že v Sýrii žije ve zhruba 15 obléhaných lokalitách na 450000 lidí, a to v oblastech kontrolovaných jak vládou, tak radikály z Islámského státu nebo dalšími povstaleckými skupinami. Dodávky humanitární pomoci do Madáji, první od loňského října, byly výsledkem dohody mezi několika stranami konfliktu.

Kvůli Sýrii se v pátek mimořádně sešla Rada bezpečnosti OSN. Jihokorejská diplomatka Kjung Wa-kang před radou řekla, že „neexistuje důvod, vysvětlení ani omluva pro to, aby se bránilo záchraně lidí, kteří to potřebují“.

Ruské ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny strany syrského konfliktu, aby se zasadily o zajištění humanitární pomoci pro obléhaná a hladovějící města. Ministerstvo prý spolupracuje se syrskou vládou a snaží se ji přimět ke spolupráci s OSN.

Zajištění pomoci je i novým úkolem pro ruskou armádu, sdělilo ministerstvo obrany. Ruské letouny prý již dovezly 22 tun pomoci do oblasti kolem východosyrského města Dajr az-Zaur. Podle Syrské organizace pro ochranu lidských práva (SOHR), která situaci v zemi sleduje z Londýna, ruský nákladní letoun doprovázený vojenskými stroji shodil pomoc v několika oblastech kontrolovaných vládou.

Město Dajr az-Zaur a jeho okolí je již více než rok obléháno ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS), kteří obsadili rozsáhlá území v Sýrii i v sousedním Iráku. V otřesných podmínkách v této oblasti žije asi 250.000 lidí, kterým se nedostává zejména jídla a léků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video