Sluneční lázně v Luhačovicích navrhoval architekt Dušan Jurkovič.

Sluneční lázně v Luhačovicích navrhoval architekt Dušan Jurkovič. | foto: RK Sting

Sluneční lázně od Jurkoviče jsou na prodej, jejich oprava bude drahá

  • 5
Unikátní Sluneční lázně v Luhačovicích, které navrhoval architekt Dušan Jurkovič, jsou na prodej. Prodávají se společně s Vodoléčebným ústavem a Slatinnými lázněmi. Lázně léta chátrají a město na nákladnou opravu nemá peníze.

"Nechceme je nechat dál chátrat, potřebují ale velkou investici, kterou nyní nemůžeme udělat," potvrdil Jiří Dědek, výkonný ředitel společnosti Lázně Luhačovice, která objekty vlastní.

Jde přitom o mimořádně vzácné budovy, které nenechají nikoho na pochybách - jejich autorem je architekt Dušan Jurkovič.

"To je jeden z důvodů, proč jsou tak cenné. Další je třeba ten, že uzavírají lázeňský areál. A navíc jsou Jurkovičovy stavby jedním z argumentů, se kterým lázně usilují o zápis na seznam UNESCO," popsala historička umění ze zlínské krajské galerie Ladislava Horňáková.

Budovy jsou na prodej jako komplex, cena má vzejít z výběrového řízení. Podle hrubého odhadu se může pohybovat kolem 50 milionů korun.

"Kupec ale musí počítat i s dalšími náklady na rekonstrukci a ty budou mnohem vyšší. Tady se bavíme třeba o čtvrt miliardě," upozornil makléř Pavel Kozar z realitní kanceláře Sting, která Sluneční lázně prodává.

"Bude to spíš citová záležitost než investice, která se rychle vrátí," dodal.

Pohled na areál musí zůstat zachovaný

Kromě toho musí nový majitel respektovat, že jsou budovy kulturní památkou. A podle realitního makléře je podmínkou prodeje také to, aby se podnikatelský záměr nového majitele slučoval s podnikáním lázní.

Vážný zájemce se zatím nenašel, v nabídce realitní kanceláře jsou však nemovitosti teprve dva měsíce. O tom, k čemu by se daly budovy využít, nechce nikdo z odborníků spekulovat.

"Jsou tam věci, které jsou velmi cenné, třeba typické dřevěné konstrukce, kabinky pro návštěvníky nebo dřevěné prvky v interiérech Vodoléčebného ústavu. Ale určitě by se našel kompromis a dalo by se to využívat dál," věří Ladislav Buchta z Národního památkového ústavu.

V každém případě by měl zůstat zachovaný pohled na areál, tedy kamenný bazén a kabinky, které představují nejcharakterističtější období Jurkovičovy tvorby.

V poslední době nejde o jediný majetek, který akciová společnost Lázně Luhačovice prodává. Realitní kanceláři Sting svěřila také prodej dvou vil - Slavie a Vlasty. Slavia, poslední vila na pěší zóně, už nového majitele má.

"Koupil ji člověk, který v Luhačovicích zatím žádný provoz nemá. Předpokládá se, že v ní zřídí kavárnu," naznačil Kozar.

Sluneční lázně vznikly na počátku minulého století, v době, kdy nebylo zvykem jen tak se válet u vody.

"Lidé tam relaxovali, odpočívali a nechávali na sebe působit sluneční paprsky. Ke zchlazení měli vodu v bazénku," vysvětlila Horňáková.

Poprvé se veřejnosti otevřely v roce 1903, o šest let později Jurkovič přebudoval sousední Jestřabský mlýn na Vodoléčebný ústav. Až později vznikly ještě Slatinné lázně, které sloužily jako technický provoz.

Sluneční lázně se letos v létě zkušebně otevřely veřejnosti. "Zájem byl slušný, prošlo tudy asi osm stovek lidí," podotkl Dědek. "A to i přesto, že se nedalo koupat v bazénu," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video