V Londýně demonstrovaly masy lidí, část protestujících napadla policii

  • 415
Statisíce lidí v sobotu v centru Londýna protestovaly proti ekonomické politice britské vlády a jejím rozpočtovým škrtům. Souběžně demonstrovaly v metropoli i menší skupinky, které klidný pochod změnily v pouliční boj s policií a napadly obchody na Oxford Street i na Piccadilly.

Odborový kongres (TUC) plánoval účast přinejmenším 100 000 lidí a vypravil kvůli tomu do hlavního města na 800 zvláštních autobusů a deset vlaků. Konečnou účast odbory odhadly na 250 tisíc protestujících, list The Guerdian píše dokonce o 400 tisících. Na protestní akci dohlížely tisíce policistů i odborářští organizátoři.

Další skupiny ohlásily v britské metropoli samostatné protesty.

Pochod demonstrantů za hlasitého doprovodu bubnů a trubek vuvuzel začal na nábřeží Temže a vyvrcholit má shromážděním v Hyde Parku. Má jít o největší manifestaci od roku 2003, kdy ulicemi Londýna pochodoval milion lidí proti válce v Iráku.

Protivládní demonstrace v Londýně. 26. března 2011
Protivládní demonstrace v Londýně. 26. března 2011
Protivládní demonstrace v Londýně. 26. března 2011

V pochodu se objevili někteří představitelé opoziční Labouristické strany, například stínový ministr financí Ed Balls. Šéf labouristů Ed Miliband pouze vystoupí v Hyde Parku, protože mu policie doporučila, aby se vlastního pochodu z bezpečnostních důvodů neúčastnil.

Poklidný pochod doprovázejí šarvátky

TUC zdůraznil, že demonstrace je "rodinnou záležitostí" a vyhne se jakémukoli násilí. Na pořádek dohlížela i tisícovka odborářských pořadatelů a Scotland Yard vyslal do ulic na 4 500 policistů.

Na dalších místech britské metropole ale došlo k násilným, i když poměrně omezeným incidentům. Skupina Uncut protestovala u obchodu Topshop na Oxford Street ve středu Londýna - mimo trasu oficiální demonstrace.

Podle skupiny se majitel Topshopu a poradce vlády Philip Green vyhýbá placení daní v Británii. Demonstranti házeli na obchod plechovky s barvami a na některých místech výlohy rozbili. Další obchody v okolí raději stáhly rolety.

Protivládní demonstrace v Londýně. 26. března 2011
Protivládní demonstrace v Londýně. 26. března 2011
Protivládní demonstrace v Londýně. 26. března 2011

Část demonstrantů změnilo poklidný pochod v boj proti pořádkovým silám

Ke střetům došlo i v okolí Oxford Street, byla například rozbita výloha kavárny Starbucks. Část demonstrantů podle policie házela na příslušníky pořádkových sil i skleněné nádobky naplněné čpavkem.

Tyto střety byly však poměrně krátké a po nich se situace opět víceméně uklidnila. Incidenty nedosáhly intenzity násilí při prosincových protestech studentů proti zvýšení školného.

Odborům se nelíbí příliš razantní škrty

Odborový kongres nazval dnešní protest Pochod pro alternativu. Chce jím poukázat na příliš hluboké a příliš rychlé vládní rozpočtové škrty. Ohrožují podle něj růst a znamenají rozsáhlé omezování sociálních dávek.

Koaliční vláda konzervativců a liberálních demokratů se snaží snížit vysoký deficit asi deseti procent hrubého domácího produktu a tvrdí, že chce jen udělat pořádek po 13 letech vlády labouristů. Labouristé a organizátoři dnešního protestu prohlašují, že krize a rozpočtový deficit jsou důsledkem neodpovědného jednání bank, které musely zachraňovat státní peníze.

Průzkum, který dnes otiskl list The Guardian, ukazuje, že veřejnost je v názorech na škrty rozdělená. Na 35 procent Britů si myslí, že jdou příliš daleko, 28 procent je považuje za přiměřené a 29 procent si myslí, že jsou příliš opatrné. Podle dalšího průzkumu, který v pátek zveřejnila televize ITV, je 56 procent dotázaných přesvědčeno, že by vláda měla program škrtů znovu zvážit.

Komentátoři také poukazují na to, že o škrtech se zatím převážně mluvilo a jejich dopady začnou být postupně cítit až od dubna. Zatím byla pouze zvýšena od začátku ledna daň z přidané hodnoty ze 17,5 procenta na 20 procent.

TUC sdružuje 58 odborových organizací zastupujících na šest milionů lidí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue