Melinda Taylorová na nedatovaném snímku, který zveřejnil Mezinárodní trestní soud (ICC). | foto: Profimedia.cz

Je to špionka, podezírají Libyjci právničku z Haagu a zavřeli ji do vazby

  • 62
Libyjské úřady poslaly pracovníky haagského Mezinárodního trestního soudu do preventivní pětačtyřicetidenní vazby. Čtyřčlenná skupina přijela na sever Afriky minulý týden jednat o vydání Sajfa Isláma Kaddáfího k soudu. Tripolis podezírá australskou advokátku Melindu Taylorovou a její libanonskou tlumočnici ze špionáže.

Dva mužští členové - Rus a Španěl - zůstali ve vazbě dobrovolně s oběma ženami. "V rámci vyšetřování byli umístěni na 45 dní do preventivní vazby," sdělil agentuře AFP nejmenovaný zdroj z úřadu generálního prokurátora. Ten prý nařídil převézt čtveřici do věznice.

Skupina je zadržovaná v Zintánu, asi 180 kilometrů od Tripolisu, kde je vězněn také syn svrženého vůdce Maummara Kaddáfího. Libye ho chce soudit sama, ale zatím s tím otálí, Mezinárodní trestní soud (ICC) žádá o jeho vydání.

Důvodem k podezření ze špionáže je to, že Taylorovou Libyjci údajně překvapili, když se pokoušela Sajfovi Islámovi dát dokumenty, které s případem nesouvisejí. Prokuratura návštěvu delegace ICC v Zintánu povolila. Kauzu sleduje australská premiérka Julia Gillardová, která požádala o propuštění advokátky.

Kaddáfí je obviněn ze zločinů proti lidskosti spáchaných údajně od loňského 15. února během potlačování povstání, které přešlo v ozbrojený konflikt. ICC na něj vydal zatykač loni a žádá jeho vydání.

Libye ho chce soudit sama a také on dává přednost soudu ve své zemi. Přitom v Libyi mu v případě usvědčení hrozí i trest smrti, zatímco nejvyšším trestem, který může uložit ICC, je doživotí.

Další útok v Benghází

Na východě severoafrické země přibývá útoků na diplomatické návštěvy. Ve městě Benghází byla na britský diplomatický konvoj vypálena raketa, která zranila člena ochranky. Podle agentury Reuters je to v posledních třech týdnech nejméně třetí útok na místní západní diplomatické mise.

Raketa podle agentury AFP mířila na jedno z vozidel diplomatického konvoje. Novinář této agentury viděl stopy krve na sedadle poničeného obrněného vozu s diplomatickým označením, který parkoval před britským konzulátem.

Benghází bylo kolébkou povstání, které loni svrhlo režim vůdce Muammara Kaddáfího. Podle expertů v okolí města nyní působí řada islamistických skupin, které nesouhlasí s jakoukoli přítomností Západu v muslimských zemích. Bezpečnostní síly se zatím marně snaží nastolit v regionu pořádek.

Před pěti dny před kancelářemi diplomatické mise USA v Benghází explodovala nálož, kterou tam nechal kdosi v projíždějícím autě. Výbuch lehce poničil bránu budovy. V květnu zasáhl granát úřadovnu Mezinárodního výboru Červeného kříže v Benghází. I tento incident se naštěstí obešel bez obětí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video