Libyjský rebel s ukořistěnými německými puškami G36 KV. (23. srpna 2011)

Libyjský rebel s ukořistěnými německými puškami G36 KV. (23. srpna 2011) | foto: Reuters

V Libyi se válčí německými zbraněmi. Němci pátrají, jak se tam dostaly

  • 116
Útočné pušky G36 od zbrojovky Heckler a Koch patří do výzbroje německého Bundeswehru i speciálních jednotek. Do Libye se nikdy oficiálně nevyvezly. Přesto teď s nimi pobíhají bojovníci povstalců po libyjských bojištích. Ukořistili je ve skladech Kaddáfího zvláštní jednotky v plukovníkově sídle. Němci teď řeší, jak se zbraně k pouštnímu despotovi dostaly.

Povstalecký bojovník Abdul Chalíl byl mezi těmi, kdo pronikli do Kaddáfího paláce Báb al-Azízíja. "Občas se někde poblíž ozvala přestřelka," popsal dobytí Abdul paláce deníku Stuttgarter Nachrichten, který o "podivných" zbraních informoval.

Povstalec měl starého kalašnikova a k němu 53 nábojů. "To je dost málo, když Kaddáfího bodyguardi ještě bojovali," komentoval později svou situaci. Když se ale dostal do prostor, které Kaddáfího stráže využívaly, mohl se vyzbrojit na další boje. Objevil totiž útočné pušky G36 od německé zbrojovky Heckler a Koch.

Na zbraních bylo označení HK G36 KV, Kal. 5,56 mm x 45, německá orlice, písmena AD. Tento kód po rozklíčování říká, že jde o verzi G36 KV, tedy s upravenou kratší hlavní, vyrobenou v roce 2003 v Oberndorfu nad Neckarem a prověřenou zbrojním úřadem v Ulmu. V okamžiku, kdy televizní záběry ukázaly rebely bojující s "gétřicetšestkami" u tripolského hotelu Corinthia s vládními silami, rozjelo se v Německu vyšetřování.

Oficiální cestou se totiž zbraně Kaddáfímu dostat nemohly. Že pušky skutečně pocházejí z Kaddáfího skladů potvrzuje například fotograf agentury Reuters Luafí Larbí. Ten viděl plukovníkovy jednotky pálit z německých zbraní na rebely. Po obsazení paláce Báb al-Azízíja disponuje podle něj puškami z Německa asi pět procent rebelů, jak dokazují i Larbího fotografie.

Libyjský rebel s ukořistěnou německou puškou G36 KV prochází hotelem Corinthia v Tripolisu. (25. srpna 2011)

Libyjský rebel s ukořistěnými německými puškami G36 KV. (23. srpna 2011)

Pro obchody se zbraněmi platí v Evropě přísná pravidla. Německá opozice ihned začala křičet, že někdo musel porušit zákon. "Vylučujeme, že by Heckler a Koch vyvezl zbraně do Libye," uvedla zbrojovka, která se podle svého vyjádření striktně drží platných předpisů a její obchody jsou mnohokrát prověřovány.

Stuttgarter Nachrichten připomíná, že zahraniční vláda musí při zájmu o nákup zbraní dodat ujištění, že neopustí území daného státu. Pokud by je chtěla k dalšímu prodeji, musí to odsouhlasit německá vláda. Ta žádný souhlas k dodávce do Libye nedala. Všechno tak nasvědčuje tomu, že se do Libye zbraně dostaly nelegálně, údajně mají dokonce i vybroušená výrobní čísla.

Německé ministerstvo průmyslu chce po cestě zbraní do Libye pátrat s novou libyjskou vládou, "jakmile k tomu bude mít odpovídající struktury". Poslanec opozičních Zelených Hans-Christian Ströbele radí zaměřit se na tajné služby. Podle něj západní rozvědky kalkulovaly s tím, že povstání proti Kaddáfímu může vyústit ve vleklou občanskou válku a té možná chtěly zabránit. "Musíme vědět, co německé tajné služby o této zásilce zbraní věděly a komu tyto informace předaly," říká.

Různým konspiračním teoriím nahrává i reakce německé vlády na video, které se v březnu objevilo na internetu. Kaddáfího syn Sajf Islám na něm byl zachycen s G36 v ruce. Vláda o měsíce později reagovala na interpelaci levicových poslanců větou, že "ze záběrů není jasné, zda jde o skutečnou pušku, nebo o její airsoftovou napodobeninu".

Na možnou "vládní" stopu upozorňuje i zdroj stuttgartského listu, který tvrdí, že zbraně G36 KV viděl u libyjských speciálních jednotek už v létě 2005, kdy prý Libyjce cvičili bývalí členové německé protiteroristické jednotky GSG-9 a policejní zásahové jednotky ze Severního Porýní-Vestfálska.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video