Libyjské jednotky bojující za vládu podporovanou OSN nedaleko Syrty, hlavní...

Libyjské jednotky bojující za vládu podporovanou OSN nedaleko Syrty, hlavní bašty Islámského státu v zemi (19. července 2016) | foto: Reuters

V Libyi jsou francouzské speciální jednotky, tři vojáci už padli

  • 58
Francie poprvé přiznala, že v Libyi působí její speciální síly. A vojenská akce už má první oběti. V severoafrické zemi zmítající se v chaosu zemřeli při pádu vrtulníku tři francouzští vojáci. V Libyi je od března nová vláda zprostředkovaná OSN, má však zatím problémy získat přízeň místních obyvatel.

„Ministr obrany Jean-Yves Le Drian vyjadřuje lítost nad ztrátou tří francouzských poddůstojníků, kteří sloužili v Libyi,“ uvedlo v prohlášení bez dalších upřesnění ministerstvo obrany.

„Provádíme nyní (v Libyi) nebezpečné zpravodajské operace. Tři z našich vojáků, kteří byli do těchto operací zapojeni, byli zabiti při nehodě vrtulníku,“ sdělil později prezident François Hollande.

Světová média již v úterý s odvoláním na západní diplomatické mise v Libyi přinesla zprávu, že členové islámských milicí sestřelili na východě Libye vrtulník a zabili dva členy francouzských speciálních sil, kteří byli na palubě. Incident se podle nich stal už v neděli.

K akci se přihlásila skupina, která se označuje jako Brigáda osvobození Benghází. Vrtulník podle ní patřil armádě generála Chalífy Haftara, který velí armádním oddílům na východě Libye. Libyjská vláda zprávu o úmrtí Francouzů ve vrtulníku nepotvrdila, podle libyjských zdrojů zahynuli při pádu vrtulníku čtyři lidé, všichni Libyjci.

Několik zemí, mezi nimi Francie, Itálie a Británie, na jaře oznámilo, že připravují nasazení svých specialistů pro boj proti islámským radikálům v Libyi. S nasazením se čekalo na ustavení libyjské vlády, jejíž vytvoření pomohla loni zprostředkovat OSN. Vláda se ujala moci v březnu, ale nefunguje v plné šíři a nezískala ještě důvěru parlamentu.

Podle agentury Reuters provádějí francouzská letadla monitorovací lety nad Libyí od prosince. Členové speciálních jednotek Francie, USA a Británie podle Reuters pomáhají jako poradci Haftarovým oddílům, jež bojují v oblasti Benghází proti radikálům z Islámského státu.

„Máme tři vlády, ale žádné služby nefungují“

Podle agentury Reuters se nový kabinet jen pomalu přesouvá z námořní základny do budov ministerstev a má problémy získat přízeň občanů hlavního města Tripolisu.

Pro obyvatelstvo je nejtíživější často přerušovaná dodávka elektřiny. „Situace v Tripolisu se každým dnem zhoršuje, po dlouhá období není proud, v bankách nejsou peníze a není tady bezpečno. Každý den slyšíme o bojích a zločinech, ale vláda na to nereaguje,“ sdělil agentuře Reuters pracovník pasového úřadu Chálid Dalaví.

Státní energetická společnost GECOL minulý týden přiznala, že dodávky elektřiny nemá pod kontrolou, protože ozbrojené skupiny elektřinu odklánějí do čtvrtí obývaných svými stoupenci. Tento problém potvrdil také premiér Fáiz Sarrádž. V prohlášení GECOL se uvádí, že činnost společnosti komplikuje špatná bezpečnost a nemožnost vykonávat údržbu.

V Tripolisu se kvůli potížím s dodávkami proudu konaly o víkendu demonstrace, lidé pálili pneumatiky a stavěli barikády, aby zablokovali silnici vedoucí k pobřeží. Sarrádž po těchto protestech odvolal celé vedení GECOL a nahradil ho dočasným týmem.

Člen vlády řekl, že ministerstvo vnitra se snaží zajistit kontrolu v distribučních centrech, aby zabránilo narušení celého systému ozbrojenými skupinami. V posledních dnech se situace poněkud zlepšila, ale jen díky chladnějšímu počasí. V srpnu semají teploty opět zvýšit.

Elektřina je někdy přerušena i 15 hodin denně, což nejenom brání lidem zapínat klimatizaci, ale nemohou udržet ani kvalitní jídlo v lednicích. Některé obchody kvůli tomu zavírají. Tripolisem se pak ozývá hluk generátorů na výrobu elektřiny.

„Máme tři vlády, ale vůbec žádné služby nefungují. Úřady, zejména Sarrádž a jeho vláda, musejí pro naše problémy najít řešení. Je jich víc, než dokážeme snést,“ řekl tripolský obchodník Muhammad Ibráhím.

Libye měla před jmenováním Sarrážova kabinetu dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Sarrádžova vláda se sice práce v březnu ujala, ale nezískala zatím důvěru parlamentu. Nemá ani zajištěnou podporu kruhů, jež ovládají východ Libye.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video