Mezinárodní konference k Libyi

Mezinárodní konference k Libyi | foto: AP

V Libyi budeme útočit dál, zaznělo mezi spojenci shodně Londýnem

  • 455
Vojenské akce v Libyi budou pokračovat, dokud Kaddáfí nesplní požadavky rezoluce Rady bezpečnosti OSN, dohodli se účastníci londýnské konference o Libyi. Schůzku svolali Britové, aby si spojenci vyjasnili stanoviska a limity.

"Spojenci se dohodli na vytvoření kontaktní skupiny o Libyi, která bude koordinovat politické snahy a vytvoří určitou platformu pro další vyjednávání," uvedl na brífinku po londýnské schůzce britský ministr zahraničí William Hague. Poprvé se zástupci kontaktní skupiny sejdou v Kataru, pak v Itálii.

Stopy al-Káidy v opozici

Vrchní velitel sil NATO americký admirál James Stavridis uvedl, že mezi libyjskými povstalci jsou "náznaky" přítomnosti militantního hnutí Hizballáh a teroristické sítě al-Káida. Detaily prý k dispozici zatím nemá. "Velmi podrobně prověřujeme složení těchto opozičních sil a také osobnosti, které jsou jejich vůdci," řekl Stavridis v americkém Senátu.

Zdroj: ČTK

Londýnské schůzky se zúčastnili generální tajemník OSN Pan Ki-mun, generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a představitelé asi čtyřiceti zemí. Byl mezi nimi i český šéf diplomacie Karel Schwarzenberg a katarský premiér šejk Hamad Sání.

Představitelé libyjské opozice pozvaní nebyli, před konferencí ale jednali s ministry zahraničí USA, Británie, Německa a Francie.

Agentura AP označila dohodu na vytvoření kontaktní skupiny za jediný výsledek londýnského jednání. Francouzský ministr zahraničí Alain Juppé upřesnil, že ve skupině budou představitelé asi dvaceti států a mimo jiné i zástupci OSN, Ligy arabských států a Organizace islámské konference.

Česká šéf diplomacie Karel Schwarzenberg uvedl, že je podle něj "podstatné, že ozbrojené akce podpořila Liga arabských států". Citovala ho agentura ČTK.

Spojenci v Londýně zopakovali, že chtějí dál naplňovat rezoluci 1973, kterou Rada bezpečnosti OSN schválila předminulý čtvrtek. Dokument se týká především ochrany libyjského civilního obyvatelstva.

"Kaddáfí musí pochopit, že nemůže ve svých akcích pokračovat beztrestně," zdůraznil Hague s tím, že všichni účastníci souhlasí s dalšími vojenskými aktivitami v severoafrické zemi. Přivítali také fakt, že velení převzalo NATO. Koordinace humanitární pomocí se ujal generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Zástupci mezinárodního společenství, kteří jednali v britské metropoli, se utvrdili v tom, že Libyjci si musí novou vládu vytvořit sami. "Libyjci by měli být těmi, kteří si určí svou budoucnost. Nám jde jen o jejich ochranu," konstatoval Hague. 

Dále dodal, že koalici, ke které se přidává stále více zemí, se kupříkladu podařilo úspěšně zastavit letecké útoky vojska osmašedesátiletého plukovníka na města, která ovládají rebelové.

Od samého začátku vojenské akce se nicméně objevují spekulace, že cílem spojenců je pád Kaddáfího. To ostatně potvrdil i Sání, podle kterého "krveprolévání v Libyi může zastavit jen odchod Kaddáfího".

Hague také zdůraznil, že lídři na konferenci neprojednávali vyzbrojování libyjských povstalců, Juppé však prohlásil, že Francie je o vojenské pomoci povstalcům připravena jednat. Země galského kohouta je také kromě Kataru jediným státem, který lybijskou opozici uznal jako zástupce tamního lidu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video