V liberecké nemocnici zemřel po operaci kýly pacient. Prý selhal přístroj.

V liberecké nemocnici zemřel po operaci kýly pacient. Prý selhal přístroj. | foto: Profimedia.cz

Pacient zemřel po banální operaci. V podezření je personál i přístroj

  • 290
Na anesteziologicko-resuscitačním oddělení liberecké krajské nemocnice zemřel na embolii pacient. Třiapadesátiletý muž několik dnů předtím podstoupil banální operaci kýly. Na ARO se dostal poté, co při zákroku selhal přístroj a pacient neměl během zákroku dostatek kyslíku.

Operace kýly probíhala v celkové anestezii, kvůli poruše narkotizačního přístroje se zdravotní stav zkomplikoval, protože pacient neměl dostatečný přísun kyslíku do mozku. Zda za selhání může někdo z personálu, ještě není jisté. Nemocnice nechce k případu podávat informace, píše deník Právo.

"Pacient zemřel. Příčinou smrti byla embolie, což nemá nic společného se selháním přístroje," řekl Právu tiskový mluvčí Krajské nemocnice Liberec Lukáš Gibiec.

Jeho prohlášení je však v rozporu s hlášením, které nemocnice připravila na odeslání Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Dokument z nemocnice nakonec neodešel. Pro nemocnici ale příliš nehovoří, ve zprávě SÚKL se totiž hovoří o lidském selhání

"Na základě telefonické konzultace podáváme tímto předběžné oznámení - podezření na nežádoucí příhodu zdravotnického prostředku. Dne 22. 6. 2011 došlo na anesteziologicko-resuscitačním oddělení liberecké nemocnice k možné nežádoucí příhodě - poškození na zdraví pacienta při operaci - narkotizační přístroj Fabius GS, výrobní číslo ARUM-0171. Okolnosti zatím nasvědčují spíše selhání lidského faktoru, přístroj byl ihned odstaven, věc je v šetření," cituje deník hlášení.

Nemocnice hlášení neodeslala

Ředitel  liberecké nemocnice Jan Mečl byl informací zaskočen. "K případu nemám žádné podrobnosti," vzkázal. Tělo pacienta bude muset projít zdravotní pitvou, kterou lékaři zřejmě podle Mačla nařídili. Soudní pitva zřejmě nařízena není.

"Pokud má někdo podezření na lékařské pochybení, ať se obrátí se žádostí a vše bude prošetřeno," dodal.

Jak vyšetřování případu dopadne a zda proběhne v pořádku, je zatím dohad. Nemocnice totiž ústavu nakonec žádné hlášení neposlala. Pokud by ji oznámila, musel by ústav informovat ministerstvo zdravotnictví a celou situaci vyšetřit.

"SÚKL neobdržel hlášení nežádoucí příhody zdravotnického prostředku, dávané do souvislosti s použitím plicního ventilátoru od poskytovatele KNL," řekla mluvčí SÚKL Lucie Šustková.

Nemocnice nic nenahlásila ani policii. Pokud by jí dal někdo podnět k prošetření případu, mohla by nařídit soudní pitvu.

Podle oslovených anesteziologů je případ zarážející a je možné, že pochybili právě pracovníci nemocnice. Může se totiž stát, že při operaci selže nějaký přístroj, ale na sále je s pacientem vždy ještě anesteziolog. "Ten by měl zajistit, že se nic závažného nestane,“ shodli se oslovení odborníci.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video