Vondrouš rozsudek přijal a vzdal se práva na odvolání.
"Byly naplněny znaky žalovaného zločinu. Zbraň to byla a ostatně i zranila, exprezident měl modřinu, košili od krve," vysvětlil státní zástupce Ivan Bernátek. Sám navrhoval pro Vondrouše podmínečný trest s kratší zkušební dobou.
Vondrouš v závěrečné řeči řekl, že se necítí vinen a že v Chrastavě střílel nejenom kvůli sobě, ale kvůli lidem, kteří v České republice trpí a strádají. "A těch je u nás čím dál více," dodal.
Soud nakonec potrestal Vondrouše za výtržnictví. Původně ho obžaloba vinila z násilí proti úřední osobě a "kuličkovému" střelci hrozilo až šest let vězení. Vondrouš před zahájením soudu uvedl, že ví, co učinil, a je schopen přijmout trest. "Škoda, že tu není pan Klaus, rád bych si s ním popovídal o situaci v naší zemi," uvedl ještě před začátkem jednání.
Před soud pak předstoupil se slovy, že Václava Klause považuje za představitele dnešní špatné doby a za strůjce negativního vývoje Česka po roce 1989.
Je airsoftová pistole zbraní?
Podle něj nešlo ani tak o osobu prezidenta. "Na místě Klause mohl být třeba Kalousek," dodal s tím, že dnes již bývalé hlavě státu nechtěl nikterak ublížit.
Vondrouš tentokrát sundal svoji oblíbenou mikinu s kapucí a maskáčové kalhoty a přišel na jednání v obleku. "Cítím se zcela klidný," sdělil početnému houfu novinářů. U soudu se promítaly také kamerové záznamy ze střelby.
Hlavní svědek a poškozený Václav Klaus na čtvrtek před senát pozván nebyl. Soud ho chtěl vyslechnout až v dalším jednání. "Mám dostatečný počet relevantních důkazů. Soud může rozhodnout i bez pana Klause," odůvodnil soudce Lukáš Korpas.
Vondroušův obhájce Jiří Vyvadil na předvolání Klause trval. "Ne pro nějaký tyjátr, ale proto, že bych chtěl vědět, jak se Klaus po útoku cítil, jestli ho střelba bolela. Jsem v šoku, že soud Klause nepředvolal," řekl.
Samotný proces s jeho klientem mu přijde absurdní. "U nás je nějakých 80 airsoftových klubů a ty zbraně jsou určené k tomu, aby lidé po sobě stříleli. Proto nepokládám airsoftovou pistoli za zbraň," domníval se Vyvadil.
Pavel Vondrouš na Václava Klause zaútočil loni 28. září po slavnostním otevření nového mostu v Chrastavě. Na prezidenta, který procházel v doprovodu několika místních politiků davem lidí, vystřelil podle obžaloby z bezprostřední blízkosti sedm airsoftových kuliček. Klause zasáhl do ramene a pak odešel, aniž by ochranka jakkoli zasáhla.
Svědkyně Alena Vydrová uvedla, že střelba byla naprosto nečekaná. "Byla tam krásná atmosféra, Klaus se bavil s lidmi, podepisoval se a najednou někdo střílel. Byla jsem v šoku," sdělila senátu. Podle ní Klaus nepadal a ani neřval bolestí. "Nestěžoval si, dál se bavil s lidmi," doplnila svědkyně.
U soudu svědčil i Jaroslav Musil, který střelci strhl ruku. "Myslel jsem si v první chvíli, že pistole je pravá. Vondrouš křičel něco o tom, že Klaus rozprodal republiku," popsal. Další ze svědků uvedl, že Vondroušovi asi dvě minuty držel ruku s tím, že někdo zasáhne. Nikdo si ale pro střelce nepřišel.
Vondrouš dává o sobě vědět
Policisté nevzpírajícího se Vondrouše zadrželi až několik desítek minut po incidentu. Svým činem chtěl podle svých slov protestovat proti vládě, která nehledí na zhoršující se kvalitu života lidí v zemi.
Incident v Chrastavě není jediným činem, kterým na sebe Vondrouš upozornil. Klausovi na Hrad například poslal 250 korun na vyčistění jeho košile a saka. Klaus peníze odmítl.
Loni v listopadu také Vondrouše krátce zadržela rakouská policie. Zatčení se odehrálo před vídeňskou budovou Rakouského průmyslového spolku, kde byla připravena prezentace Klausovy knihy.
Vondroušovi také hrozila pětimilionová pokuta za to, že ve svém občasníku zveřejnil Klausovu výpověď k útoku v Chrastavě. Policie ale nakonec porušení zákona nezjistila.
Podívejte se na incident v Chrastavě z 28. září 2012
28. září 2012 |