Za pití na ulici hrozí v Liberci pokuta. V krajním případě může být až několik desítek tisíc korun. (ilustrační snímek)

Za pití na ulici hrozí v Liberci pokuta. V krajním případě může být až několik desítek tisíc korun. (ilustrační snímek) | foto: Reuters

Liberci se nedaří vyhnat opilce z ulic. Z vyhlášky si dělají legraci

  • 15
Upokutovat k smrti by se museli strážníci, kdyby v Liberci potrestali každého, kdo do sebe lije víno a pivo na ulicích. Vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích platí od 1. ledna letošního roku. Hlavně bezdomovci ji ale porušují takřka bez ustání.

Stačí zevlovat kolem dopravního terminálu ve Fügnerově ulici a co chvíli tam narazíte na opilého bezdomovce s lahví levného vína v ruce nebo s plechovkovým pivem u pusy.

Městská vyhláška o zákazu pití alkoholu na veřejných místech Liberec nezbavila ostudných scén, při jejichž sledování se v člověku střídá odpor s lítostí.

"Smyslem vyhlášky bylo vymýtit alkoholismus z centra Liberce, což se ještě úplně nepodařilo," řekla mluvčí městské policie Daniela Bušková. "Ale to, aby se pily lihoviny, víno a pivo na veřejných prostranstvích, se strážníkům určitě alespoň podařilo omezit," soudí. 

Od Nového roku do poloviny dubna dopadli městští policisté v krajském městě 121 lidí holdujících na veřejných prostranstvích alkoholu. Hodně z nich se dočkalo pouze domluvy, pokud je ale strážníci přistihli s lahví opakovaně, udělili jim pokuty.

"Někdy šlo třeba jen o dvě stě korun. Když byl ale popíjející člověk hodně opilý, agresivní a dělal výtržnosti, obdržel pokutu tisíc korun," uvedla Bušková.

"A nejhorší případy jsme předali do správního řízení, kde může sankce dosáhnout až několika desítek tisíc korun," dodala

Někteří opilci se vzpírali, strážníci museli použít chvaty

Strážníci museli dokonce čtyři vzpurné opilce přemoci s pomocí hmatů a chvatů a předat je státním policistům. Strážníci vyjeli několikrát i ke školám. Bezdomovci se tam povalovali a popíjeli před vchodovými dveřmi.

"Vyhlášku jsme vydali především proto, aby pití alkoholu a neslušnosti neviděly děti," prohlásila liberecká primátorka Martina Rosenbergová.

Podle Buškové vadí opilci na veřejných prostranstvích řadě obyvatel města. "Asi polovinu ze všech zaznamenaných přestupků proti vyhlášce nám oznámili občané," konstatovala Bušková. "Z terminálu MHD ve Fügnerově ulici nám telefonují zaměstnanci dopravního podniku."

Bezdomovci, ale i mladí lidé, jimž střecha nad hlavou nechybí, pijí většinou levné ovocné víno. "Strážníci jim ho mohou podle zákona zabavit," vysvětlila Bušková. "Na některých lahvích sice chybí etikety, ale podle čichu se snadno pozná, co se v nich ukrývá."

Nejproblémovějším místem ve městě je terminál MHD

Navzdory vyhlášce zůstává zejména terminál MHD místem, jemuž se většina lidí vyhýbá, jak se dá.

"Je to tam strašné. Sám jsem několikrát telefonoval na městskou policii a upozorňoval je na opilé lidi, ale řekli mi, že je často těžké chytit je přímo s lahví v ruce," poznamenal muž z Liberce. Sám kdysi žil mezi bezdomovci, ale z osobních důvodů si nepřál zveřejnit své jméno.

Zákaz konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích se týká hlavně středu města, památkové zóny, terminálu MHD, parků a dětských hřišť. Platí rovněž do vzdálenosti sto metrů od škol a v padesátimetrovém okruhu kolem tramvajových a autobusových zastávek.

Výjimku z vyhlášky mají zahrádky před restauracemi. Podobné vyhlášky zavedly i radnice v Rokytnici nad Jizerou, Jilemnici nebo v České Lípě.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video