Statistici zaznamenali mimo jiné v Liberci 91 ublížení na zdraví, 60 loupeží a 60 případů nebezpečného vyhrožování. (Ilustrační snímek)

Statistici zaznamenali mimo jiné v Liberci 91 ublížení na zdraví, 60 loupeží a 60 případů nebezpečného vyhrožování. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Liberec je druhým nejnebezpečnějším městem v Česku. Hned po Ostravě

  • 26
Liberec přestává být dobrým místem k životu. K více než dvoumiliardovým dluhům, které přivedly dříve bohaté krajské město na pokraj bankrotu, se přidávají rekordy v zločinnosti. Hůř je na tom z celé republiky s kriminalitou už jenom Ostrava.

V krádežích aut dokonce na Liberec nestačí ani zločinem promořená slezská metropole. Výsledky vznikly tak, že se počet trestných činů vydělil počtem obyvatel.

Radnice získala přesná čísla o zločinnosti z roku 2011. Konečná statistika z celého loňského roku zatím chybí. "Ale situace se bohužel nezlepšila," řekla primátorka Martina Rosenbergová. Velká kriminalita je ve stotisícovém městě vleklým problémem.

Policejní statistika z roku 2010, která mapovala násilnou kriminalitu ve větších městech, dokonce usadila Liberec před Ostravu nebo Sokolov. Pronikla před něj pouze Karviná. Vysoká zločinnost z roku 2010 navíc v dalším roce opět stoupla. Vzrostl i počet přestupků.

Statistici zaznamenali v Liberci 91 ublížení na zdraví, 60 loupeží, 60 případů nebezpečného vyhrožování a 52 případů vydírání. "V Liberci se nachází hodně provozoven s hazardními hrami s nepřetržitou otevírací dobou," vysvětlil ředitel městské policie Ladislav Krajčík. "Gambleři se tam zadlužují, utrácejí sociální dávky a peníze na obživu si pak obstarávají trestnými činy."

V centru Liberce, kde zločinnost bují víc než v okrajových čtvrtích, stojí řada neudržovaných domů. Poskytují úkryt toxikomanům, bezdomovcům nebo kriminálním živlům na útěku. Bezpečnosti v Liberci neprospívají ani některé ubytovny pro lidi, které chudoba dostala až na samý okraj společnosti.

Policistů je málo. Pomohou jim kamery

Ve městě nic neomezuje pochůzkový a podomní prodej, což přispívá ke kupčení s ukradenými věcmi, k pronikání do bytů, sklepů a k podvádění seniorů. Protipólem Liberce je jen o něco menší Hradec Králové. V roce 2011 v něm policisté zaznamenali zhruba čtyřikrát méně násilných trestných činů než v Liberci.

"V ulicích Hradce však dohlíží na veřejný pořádek víc strážníků," prohlásil Krajčík. V Liberci slouží jen 75 městských policistů, zatímco v Hradci Králové 120 a v podobně velké Olomouci 119.

Zadlužené krajské město však nemůže uživit ani jednoho strážníka navíc. Letos jim pomohou dvě novinky - ve městě konečně funguje záchytka pro vyvádějící opilce. A nová vyhláška zakazuje na vymezených veřejných prostranstvích konzumaci alkoholu.

Primátorku Rosenbergovou znepokojily údaje o dětské zločinnosti. Zatímco v roce 2010 se ve městě dopustilo trestných činů dvacet dětí, o rok později skoro dvakrát tolik. A přibyly desítky dětí, jež se staly obětí pachatelů.

"Rodičům chybí na děti čas, musejí se ohánět, aby je uživili. A počítače, u nichž školáci sedí stále častěji, jsou plné násilí," řekla Rosenbergová. "Změnila se i výchova ve školách. Když jsme zlobili, tak nám učitelka jednu střihla a pomohlo to. Teď by ji rodiče žalovali."


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video