Jedno z prvních zasedání koaliční vlády předloni v listopadu (10. listopadu 2009)

Jedno z prvních zasedání koaliční vlády předloni v listopadu (10. listopadu 2009) | foto: Profimedia.cz

V Libanonu padla vláda, odešli z ní ministři Hizballáhu

  • 23
Po necelých 14 měsících padla v Libanonu koaliční vláda národní jednoty. Svrhlo ji prosyrské šíitské hnutí Hizballáh s podporou zástupců tábora křesťanského generála Michela Aúna tím, že náhle odvolalo všech svých jedenáct zástupců z třicetičlenného kabinetu. Prezident Michel Sulajmán byl vyzván k sestavení nové vlády.

O situaci v Libanonu, kterému hrozí další vážná politická krize, jednal ve Washingtonu americký prezident Barack Obama s libanonským premiérem Saadem Harírím. Ten krátce po schůzce zkrátil svou návštěvu v USA a urychleně odcestoval. Podle agentury Reuters míří do Paříže, kde má ve čtvrtek jednat s prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Obama a Harírí vyjádřili odhodlání docílit v Libanonu jak stability, tak i spravedlnosti. Podle prohlášení vydaného Bílým domem se také shodli na tom, že všechny strany (v Libanonu) by se měly vyhnout akcím nebo hrozbám, které by vyprovokovaly další nestabilitu v zemi.

Hizballáh chtěl hrozbou demise donutit ostatní členy vlády, aby odmítli mezinárodní vyšetřování vraždy někdejšího premiéra Rafíka Harírího.

O získání "mezinárodního konsenzu" na podporu Libanonu a zvláštního tribunálu OSN pro vyšetření této vraždy se snaží americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je zrovna na cestě po zemích Perského zálivu. K tomuto záměru využívá nejrůznějších kontaktů. O situaci v Libanonu hovořila například s francouzskými, saúdskoarabskými, egyptskými a dalšími činiteli.

Zavražděný premiér Rafík Harírí

Libanonský premiér Saad Harírí na schůzce s americkým prezidentem Barackem Obamou v Bílém domě (12. ledna 2011)

Mezinárodní tribunál totiž chce kromě jiných z vraždy obvinit i některé členy prosyrské strany. A to členům Hizballáhu samozřejmě vadí.

I proto dali v úterý libanonské vládě, kterou nyní řídí syn zavražděného, několikahodinové ultimátum. Buď kabinet přestane s tribunálem spolupracovat, nebo zástupci Hizballáhu odstoupí. 

Rafík Harírí zemřel při atentátu před pěti lety. Bezprostředně po něm byla z akce obviněna Sýrie, která ovládala v té době politiku Bejrútu. Harírí se ke konci života připojil k táboru libanonských kritiků Damašku.

Sýrie sice podíl na atentátu popřela, z Libanonu ale musela stáhnout svou armádu. V zemi se pak konaly volby. Útok na bývalého premiéra, při němž zemřelo dalších dvacet lidí, libanonská policie nikdy neobjasnila. Vyšetřování se proto ujal v Libanonu zvláštní mezinárodní tribunál, který loni oznámil odhodlání obvinit i členy Hizballáhu.

Tribunál je podle Hizballáhu pouze nástroj znepřáteleného Izraele. Zástupci militantního šíitského hnutí věří, že to byl právě židovský stát, kdo zosnoval a vykonal Harírího vraždu.

Bejrút, Libanon

Bejrút, Libanon

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video