V lékárnách nastane cenová revoluce

  • 2
Od příštího měsíce se změní systém proplácení léků. Za některé budeme doplácet desítky korun. Pojišťovny přesto očekávají, že jejich výdaje porostou. Pacienti budou muset v lékárnách sáhnout od července v některých případech hlouběji do peněženky - nebo si nechat předepsat jiný lék, než na který byli dosud zvyklí.

Změny postihnou především medikamenty na vysoký krevní tlak, cholesterol a také léky na depresi či astma. Zdravotní pojišťovny totiž podle nové vyhlášky sníží v řadě případů částky, které za léky proplácejí.

Tato vyhláška říká, kolik za lék platí pojišťovny, a kolik tedy doplatí pacienti. Na trh nyní masivně vtrhli výrobci takzvaných generických léků, kteří vyrábějí kopie originálů, obvykle zahraničních.

Kopie jsou výrazně levnější, což umožnilo ministerstvu zdravotnictví zpřísnit "ceník", aniž by to tvrdě dopadlo na pacienty. Podmínkou je, že budou užívat generické léky.

"Pacient by se měl pokaždé lékaře zeptat, zda má jeho lék alternativu bez doplatku," uvedl Karel Němeček z oddělení léčiv a lékárenství VZP. Generičtí výrobci, vesměs domácí firmy, už ostatně s lobbováním za své preparáty začali: firma Léčiva slibovala doktorům zájezd k moři, firma Ivex zase založila dobročinný fond a plní ho ziskem z každého prodaného balení.

Výrobci originálních léků nejsou nadšeni a tvrdí například, že pro každého je vhodný jiný lék, naopak pojišťovny si libují: konkurenční tlak generických firem jim umožňuje tlačit ceny dolů, vždyť jen letos se podle Němečka podaří snížit o čtyřicet procent úhrady u léků, jež mají levnější alternativu.

Přesto celkové výdaje za léky nadále porostou: z pojištění se totiž bude hradit řada nových léků, třeba pro diabetiky. Ti budou smět zdarma hubnout. 

Na změnách vydělají diabetici
Změny v úhradách léků od července potěší diabetiky, kteří získají řadu výhod.
Naopak kardiaci budou muset za některé léky doplácet nebo přejít na jiné.
Pojišťovny totiž sníží úhrady za některé zahraniční léky, protože na trhu jsou levnější kopie domácích firem, takzvaná generika.

Přinejmenším v jednom případě však bude náhrada léku obtížná. Dvojnásobný doplatek (téměř 200 korun) zaplatí za lék na vysoký tlak Norvasc. Změnu do vyhlášky na poslední chvíli zařadilo ministerstvo zdravotnictví.

Z jednání kategorizační komise, která podklady pro vyhlášku připravuje za účasti odborných lékařů a pojišťoven, tento závěr nevzešel. Na trhu je sice preparát na stejnou nemoc, a to Presid od firmy Ivex, ovšem jak výrobce, tak lékaři tvrdí, že jde o dva rozdílné léky. "U většiny pacientů je zaměnit nelze. Na nemocné to těžce dopadne," uvedl Jan Bultas z Všeobecné fakultní nemocnice.

Tato změna není jediná, kterou ministerstvo zdravotnictví ve vyhlášce dodatečně udělalo. Ta další postihne pojišťovny. Od července budou smět diabetologové předepsat léky na hubnutí pacientům s druhým stupněm cukrovky a těžkou nadváhou, u nichž takzvaný Body Mass Index přesahuje 35. Ministerstvo to zdůvodnilo profitem pro pacienty, kdo a proč rozhodl mimo komisi, však odmítlo sdělit. "Vadí nám, že se rozhodlo tak rychle a nám to neumožnilo jednat s výrobcem o ceně," řekl Karel Němeček z VZP.

Preparáty na hubnutí stojí téměř tři tisíce korun měsíčně a navíc ještě nedávno měl lék v Česku vyšší cenu než v Německu. Výrobce, firma Knoll, to potvrdil, namítl však, že německá cena už stoupla.

Diabetici kromě toho nebudou oproti původním návrhům připlácet za inzulíny v takzvaných cartridgích, ačkoli jejich cena se opět zdá VZP vysoká. Podle pojišťovny ovládají zdejší trh dvě firmy a drží ceny o 10 až 25 procent výš než v Maďarsku a Španělsku.

Je tu ale i dobrá zpráva pro další pacienty včetně kardiaků: Léky na vysoký cholesterol, statiny, budou smět předepisovat i praktičtí lékaři. Medikamenty tedy budou víc dostupné. Pojišťovny kromě toho začnou hradit celkem deset nových léků. Roční výdaje VZP za tyto nové preparáty vysoko překročí sto milionů korun.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video