V Lánech se hledala společná řeč o EU

  • 807
Na zámku v Lánech zasedla skupina E8. Prezident Klaus tak pojmenoval své jednání s předsedy obou komor parlamentu a šéfy parlamentních stran o Evropské unii. Politici se shodli na tom, že jejich názory jsou rozdílné. Chtějí ale přispět ke sjednocení pohledů na budoucnost EU a postavení Česka v unii.

V komuniké zveřejněném po skončení schůzky se píše, že názorové rozdíly mezi jednotlivými politickými subjekty jsou přirozené.

"Účastníci schůzky chtějí přispět ke sjednocování pohledů na budoucnost Evropské unie a na postavení České republiky v ní prostřednictvím věcné a korektní diskuse v ústavních orgánech, ve veřejnosti i na podobných schůzkách," píše se v prohlášení.

Krátký text podepasli všichni politici, kteří se jednání v Lánech zúčastnili.

"Cílem schůzky je vyjasnit, zda existuje shoda v názoru na dva hlavní proudy současného evropského myšlení," řekl v úvodu jednání Václav Klaus.

Podle Klausových slov nelze předpokládat, že se účastníci schůzky shodnou hned při první příležitosti.

"Je ale nutné, aby svá rozdílná stanoviska neprezentovali jako autorizovaná stanoviska českého státu. Tam, kde se shody nedosáhne, je třeba pokračovat v  dalších jednáních," uvedl prezident.

Jako první dorazil Topolánek
Na lánský zámek jako první dorazil Klausův nástupce v čele ODS Mirek Topolánek. Krátce po něm přijeli ministr zahraničí a šéf lidovců Cyril Svoboda a jeho vládní kolega, vicepremiér a předseda Unie svobody-DEU Petr Mareš. Z dalšího auta vystoupil předseda komunistů Miroslav Grebeníček.

Po nich přijeli i premiér a šéf sociálních demokratů Vladimír Špidla, předseda Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL) a jako poslední šéf sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Klaus je přivítal na balkonu zámku a ukazoval jim jarním sluncem ozářenou lánskou oboru. Na klid politiků dohlíželi na cestičkách parku vojáci Hradní stráže.

Klausovo pozvání komunistů nejvíce rozhořčilo šéfa diplomaci Svobodu. Paradoxní je, že hradní protokol usadil v Lánech Svobodu právě vedle Grebeníčka. Po levé ruce má pak šéf komunistů předsedu unionistů Mareše.

Vzhledem k tomu, že do Lán přijeli politici v době večeře, měli připraveno také lehké občerstvení. Mohli si pochutnat třeba na žemličkách plněných sýrem, salámem a zeleninou, krůtích řízečcích. Kuchařky v lánské pekárně pro ně upekli také zvláštní domácí houstičky a rohlíčky a takzvané dlaňové koláče s jahodami.

K pití se podávala káva a džus. Před novináře měli politici předstoupit v 19:00. Jednání se ale prodloužilo. Kolem dvacáté hodiny sdělil prezidentův mluvčí Tomáš Klvaňa, že politici pracují na společném prohlášení. To nakonec vydali před devátou hodinou večer.

Špidla se Svobodou
se vyzbrojili stanoviskem

Předseda vlády Vladimír Špidla a místopředseda vlády, ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda odjeli do Lán se společným stanoviskem. Ústavním činitelům a předsedům politických stran přednesou návrh v tomto znění:
1. přistoupení k Evropské unii je po vstupu do Severoatlantické aliance naplněním hlavní zahraničně-politické priority České republiky, neboť povede k posílení jejího mezinárodního postavení a bezpečnosti
2. prostřednictvím členství v Evropské unii může Česká republika lépe ochraňovat své národní zájmy
3. proto doporučují občanům, aby v červnovém referendu hlasovali pro přistoupení České republiky k Evropské unii

Špidla chce klid zbraní
Premiér Špidla se chystal prezidentu Klausovi navrhnout, aby se po červnovém referendu do EU účastnil zasedání vlády k zahraniční politice.

Šéf vlády tak chce sjednotit zahraniční politiku země. Nynější situace, kdy například vyjíždí do stejné země nejprve ministr zahraničí a po něm za několik dní prezident nebo jiný významný činitel zahraniční politice neprospívá, řekl Špidla.

Špidla už odpoledne řekl, že si nemyslí, že by se v Lánech mohlo podařit nalézt shodu v názorech na budoucí uspořádání unie, například na to, zda má či nemá být federací. Shoda na tom není ani v evropské patnáctce, podotkl.

Dlouhodobou diskusi očekává i o tom, zda má či nemá mít unie společnou zahraniční politiku. Připomněl, že se v této věci s Klausem neshoduje. K takovým diskusím by mohla sloužit společná zasedání kabinetu s prezidentem a předsedy
parlamentních komor, dodal.

Svobodu dráždí, že Klaus pozval KSČM
Klaus si vysloužil od ministra zahraničí Cyrila Svobody kritiku. Prezidentovi vytkl, že do Lán pozval i komunisty.

"Nechápu, na čem se mám dohodnout s komunisty, kteří jasně řekli, že do Evropské unie nechtějí. S nimi dohodu hledat nehodlám," vzkázal už v úterý na Hrad prostřednictvím svého mluvčího Svoboda.

"Pan prezident už dopředu říkal, že k zásadním věcem chce zvát všechny parlamentní strany. Je na panu ministrovi, zda pozvání přijme," reagoval ředitel tiskového odboru Klausovy kanceláře Petr Hájek.

Komunisté si naopak Klausova pozvání cení. "Pokládám to za normální a mělo to tak být už dávno," řekl Českému rozhlasu místopředseda KSČM Václav Exner.

"Domnívám se, že není žádoucí jakoukoliv stranu, která v demokratické soutěži uspěje a je součástí našich parlamentních orgánů, vylučovat z jakýchkoliv zásadních jednání," dodal.

Svoboda s Klausem se přou o EU už delší dobu
O tom, že pro politiky bude obtížné najít společnou řeč, svědčí i předešlá roztržka mezi Klausem a Svobodou.

Svoboda a také premiér Vladimír Špidla (ČSSD) se s Klausem kvůli názorům na budoucnost Evropy střetli po nedávném summitu EU v Aténách, kde se podepisovala přístupová smlouva s kandidátskými zeměmi.

Ministr o prezidentovi prohlásil, že má o současném dění v unii povrchní informace.

Klaus si ho kvůli tomu pozval na Pražský hrad. - více zde.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video