V kroměřížských bytech se opět netopí

  • 4
Kroměříž - Skeptikům, kteří po loňské kalvárii s topením na kroměřížských sídlištích varovali, že vyřešení problémů je jen dočasné, dal vývoj za pravdu. Byty na sídlištích Oskol a Bělidla jsou už zase sotva vlažné. Stejně jako loni je v pozadí spor dvou teplárenských firem, i když v jiném obsazení.

Obě firmy tvrdí, že dělají, co mohou a že to je ta druhá strana, kdo si chce přihřát svou polívčičku. A stejně jako loni i letos radnice jen bezmocně přihlíží z pozice jakéhosi mírotvorce, bez jakýchkoliv kompetencí.

Podle všeho si lidé na sídlištích užijí trochu tepla až po 17. prosinci, a to jen za tu cenu, že jedna ze stran sporu poruší zákon a vystaví se postihu. Co bude dál, nikdo neví.

"My se toho problému snad nikdy nezbavíme. Mrznu, radiátory jsou sotva vlažné, balím se do deky. Postavili nám tady komíny, ale zima je pořád," stěžuje si důchodkyně Jindřiška Niklová ze Spáčilovy ulice.

Milan Náleza, předseda bytového družstva Svornost, jemuž většina bytů s několika tisíci lidí patří, krčí rameny. "Co k tomu mám říct? Jsem překvapený. Firma Techem, která má na sídlištích topit, nám oznámila, že je ve svízelné situaci. My tuto situaci nemůžeme nijak ovlivnit. Podle všeho bude Techem nyní stavět další kotelnu načerno," uvedl Náleza.

Techem rozeslal lidem ze sídlišť letáky, v nichž se omlouvá a zároveň viní z nastalé krize Teplárnu Kroměříž. "Vinou jejich obstrukcí jsme nedostali stavební povolení," tvrdí jednatel Techemu Jiří Mikeš.

Techem chtěl totiž postavit ještě jednu kotelnu, protože výkon zatím jediné, která dodává do domů teplo, zdaleka nestačí a dosahuje jen třetiny potřebného výkonu. Teplárna Kroměříž sice teplo nabízí, ale za ceny, které jsou pro Techem nepřijatelné. Podmínky Teplárny označil Mikeš za nehoráznost. Ceny jsou podle něj neúměrně vysoké.

Kromě toho Teplárna podmiňuje dodávky závazkem, že Techem bude odebírat teplo nejméně pět let a chce také, aby Techem převzal spoluzodpovědnost za to, že Teplárně bude řádně platit jeden z mála zbylých odběratelů Teplárny, firma Magneton.

Teplárna však tvrdí, že nemůže lepší podmínky nabídnout. Je totiž v likvidaci. "To, že jsme v likvidaci, neznamená, že nemůžeme fungovat. V žádném případě však nemůže prohlubovat ztrátu, to by bylo proti smyslu likvidace," tvrdí likvidátor Teplárny Tomáš Krejčí.

Pětiletou záruku dodávek potřebuje Teplárna podle něj také - jinak by nedostala novou licenci. Ceny jsou podle něj vysoké proto, že Teplárna byla stavěna na daleko vyšší výkon, než nyní využívá. "Pokud jde o obstrukce a přihřívání polívčičky: Postupovali jsme podle zákona a polévku se v tomto sporu snažil přihřívat každý," tvrdí Krejčí.

Techem za tohoto stavu chce postavit na sídlišti další kotel i bez stavebního povolení. Kroměřížský stavební úřad však tvrdí, že takový postup nemůže tolerovat. "V okamžiku, kdy se to dozvíme, musíme konat podle zákona," uvedl šéf úřadu Miloš Malý. Úřad nařídí stavbu zastavit, a když Techem neposlechne, zahájí s ním řízení o odstranění stavby. "Jiný postup nám zákon neumožňuje," krčí Malý rameny.

Starosta Kroměříže Petr Sedláček tvrdí, že neblahý stav radnice nemůže nijak ovlivnit. "Stejně jako loni se všichni obracejí na nás, ale my můžeme jen věřit, že obě strany sporu najdou nějaké řešení," doufá starosta, který ve sporu působí pouze jako zprostředkovatel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video