Radovan Krejčíř na Seychelách

Radovan Krejčíř na Seychelách - Radovan Krejčíř na Seychelách. | foto: Jaroslav Kmenta, MF DNES

V Krejčířově útěku zůstali namočení jen policisté

  • 26
Za útěk Radovana Krejčíře při červnové domovní prohlídce nebude police stíhat žádného z civilistů, kteří v té době byli v podnikatelově černošické vile. Policie vyšetřování možného podílu žalobců či Krejčířových zaměstnanců a přátel na útěku odložila.

ČTĚTE TAKÉ:
Kauza Krejčíř

"S rozhodnutím policie souhlasím, spis ještě pošlu na Krajské a Vrchní státní zastupitelství v Praze," uvedl státní zástupce Ondřej Šmelhaus.

Již dříve řekl, že státní zástupce Jaroslav Dolejší, který byl domovní prohlídce přítomen, se na Krejčířově úniku nepodílel. Podíl dalších civilistů se podle něj nepodařilo prokázat, byť je zjevné, že Krejčířovi někdo pomáhal.

Kvůli pochybení policie je stíhán velitel zásahu Jan Špitálský. Byl obviněn z maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Vyšetřování se chýlí ke konci.

Krejčíř nyní žije i s rodinou na Seychelských ostrovech, má tamní občanství.

Tajemné směnky
Před časem řekl MF DNES, že mu dal Dolejší při prohlídce pas, aby mohl utéct. Prý spolu uzavřeli tajnou dohodu, podle níž měl Krejčíř při prohlídce odejít do jiné své vily v Černošicích pro důležité dokumenty - údajné směnky dokazující, že v roce 2002 půjčil 60 milionů korun ČSSD.

"Dal mi do ruky pas i občanku na důkaz toho, že to myslí vážně a že naši dohodu dodrží. Kdybych směnky k půjčce ČSSD z druhé vily přinesl, říkal mi, že mě nezavřou a že už mi dají pokoj. Byl jsem rozhodnut směnky přinést," řekl Krejčíř.

Utéct se údajně rozhodl až poté, co dostal vzkaz od své ochranky, že ho policisté považují za uprchlého. Dolejší Krejčířovu verzi ale od počátku popírá. Krejčíř už několikrát slíbil, že směnky dokazující dluh ČSSD zveřejní, dosud to ale neudělal.

Krejčíř také MF DNES řekl, že příslušný pas zanechal u přátel na Moravě a že na něm musí být Dolejšího otisky. Kdosi potom listu pas předal a redakce jej dala policii k expertize.

Manželka pomáhala beztrestně
"Otisky prstů i stopy DNA byly prakticky nepoužitelné," řekl již dříve Šmelhaus. Podle něj se podařilo zafixovat jediný otisk. "Ale nebyl důvod to porovnávat, nikam by to nevedlo a nebylo to podstatné," uvedl.

Skutečnost, že se Dolejší na Krejčířově útěku nijak nepodílel, podle něj totiž dokazuje řada dalších důkazů. Podle Šmelhause je nepochybné, že Krejčířovi pomáhala při útěku manželka. Jako osoba blízká je ale podle trestního zákona nepostižitelná. Příbuzní mohou být za nadržování stíháni jen u nejzávažnějších trestných činů, například sabotáže či teroru.

Podle žalobce je jasné i to, že Krejčířovi museli pomáhat další civilisté z řad jeho zaměstnanců a přátel. "Působí to na mě tak, že měl předem připravený krizový plán pro případ útěku, a to nejen kvůli bezpečnostním složkám," domnívá se. Úkoly konkrétních lidí v plánu se však podle něj nepodařilo dostatečně prokázat.

Krejčíř je stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Nejvážnější obvinění se týkají celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Stíhán je i za násilnou trestnou činnost, za plánování vraždy celníka a únos obchodního partnera.

,

Video