V krajích má zvítězit ODS

Historické první volby do krajských zastupitelstev vyhraje podle průzkumu Občanská demokratická strana, která tak sociální demokracii částečně oplatí porážku z parlamentních voleb z roku 1998. Pravicové strany by pak měly mít v naprosté většině regionálních parlamentů nadpoloviční většinu.

To jsou alespoň hlavní závěry průzkumu veřejného mínění, který bezprostředně před volbami připravily firmy SC&C a STEM pro Českou televizi, Český rozhlas, MF DNES a iDNES. Odpovídalo v něm téměř dvanáct tisíc občanů.

Třináct krajských parlamentů se volí tuto neděli.

Průzkum ukázal, že volby asi nezpůsobí žádné politické zemětřesení, natož pád vlády. Všechny čtyři hlavní strany - ODS, ČSSD, čtyřkoalice a KSČM - by totiž měly získat mezi 20 a 30 procenty křesel. Výhra ODS by neměla být drtivá. V žádném kraji však nezíská sama většinu.

ODS má podle průzkumu nejblíže k vítězství ve Středočeském, Budějovickém, Plzeňském, Karlovarském, Libereckém, Královéhradeckém, Pardubickém a Jihlavském kraji. V Brněnském kraji podle průzkumu jasně vede čtyřkoalice, která je první i na Olomoucku.

V Ústeckém, Zlínském a Ostravském kraji je situace vyrovnaná. Na Ostravsku může dokonce vyhrát kdokoli ze "silné čtyřky", tak malé jsou rozdíly v preferencích vedoucí KSČM a čtvrté čtyřkoalice.

Čtyři dny před volbami je jasné, že sociální demokracie nesplní cíl, který stanovil předseda Miloš Zeman v dubnu 1999 - vyhrát volby v deseti krajích. Favorizovaná ODS přitom byla ještě letos pro odložení krajských voleb s odůvodněním, že správní reforma je špatně připravena.

ČSSD naopak chtěla krajskou samosprávu už letos. "Kampaň bych vedl pod heslem: Volte do kraje ty, kdo kraje chtěli," řekl tento týden  Zeman.

O tom, jaká bude v kraji vládnout koalice a kdo bude krajským hejtmanem, se rozhodne až při politických jednáních po volbách. Zatím není jasné, jak moc do nich budou mluvit stranické centrály a do jaké míry bude povolební taktika "soukromou" věcí krajských stranických organizací.

NA OSTATNÍ TAKÉ NĚCO ZBUDE
Do krajských zastupitelstev se dostanou jen strany, které získají aspoň pět procent hlasů.

Průzkum naznačil, že kromě zavedených velkých stran se nejspíš do zastupitelstev prosadí i několik lidí z nezávislých kandidátek. Největší šance mají v Libereckém kraji (průzkum jim přisoudil 5 křesel) a v Olomouckém kraji (6 křesel).

Naopak přes 5 procent se podle průzkumu asi nedostane žádná z volebních stran moravských patriotů, ani ambiciózní koalice Republikáni Miroslava Sládka.

Průzkum nepominul žádnou z více než čtyřiceti kandidujících stran - dotázaní v každém kraji vybírali z lístku, na kterém byly vypsány všechny politické formace, které v kraji kandidují. Takže průzkum vlastně jako by simuloval volby.

STRANICKÉ BAŠTY ZŮSTANOU NEDOBYTY?
Výsledky krajských voleb, ukazuje průzkum, zřejmě potvrdí rozložení volebních preferencí na mapě České republiky. Tradičně víc levicovými kraji zůstanou Ostravsko a Ústecko. ODS uspěje v krajích s velkými městskými aglomeracemi (Středočeský, Liberecký, Královéhradecký, Plzeňský). Čtyřkoalice se prosadí hlavně tam, kde se může opřít o silnou podporu tradičních voličů KDU-ČSL (Brněnský, Olomoucký, Zlínský kraj). V porovnání s volbami v roce 1998 ztratí sociální demokracie prakticky v každém kraji - ale nikde to zatím nevypadá na vyložený debakl. Největší sestup čeká ČSSD v Ostravském kraji. Předloni tu s Milošem Zemanem v čele kandidátky měla přes 40 procent hlasů, teď nejspíš nedostane ani polovinu.

ODS ve volbách roku 1998 převýšila ČSSD jen v hlavním městě Praze (tam se zastupitelstvo letos nevolí) a v Královéhradeckém kraji.

Volební účast by měla být obstojná, rozhodně vyšší, než se zdálo podle průzkumů z jara a léta. Čerstvá anketa ukázala, že k volbám hodlá přijít 64 procent občanů.

Krajské volby budou významné i jako zdroj příjmů pro stranické pokladny. Podle zákona totiž politická strana dostává na každého člena krajského zastupitelstva státní příspěvek 250 tisíc korun ročně. Kdyby ODS dopadla tak, jak ukazuje průzkum, znamenalo by to pro ni 49 milionů ročních subvencí.

Kolik křesel podle průzkumu získají?

Středočeský kraj: ODS 20, 4K 16, ČSSD 16, KSČM 13

Budějovický kraj: ODS 17, 4K 16, ČSSD 11, KSČM 11

Plzeňský kraj: ODS 15, 4K 9, ČSSD 10, KSČM 8, Nezávislí 3

Karlovarský kraj: ODS 14, 4K 10, ČSSD 12, KSČM 9

Ústecký kraj: ODS 15, 4K 11, ČSSD 14, KSČM 15

Liberecký kraj: ODS 14, 4K 8, ČSSD 9, KSČM 9, Nezávislí 5

Královéhradecký kraj: ODS 16, 4K 12, ČSSD 9, KSČM 8

Pardubický kraj: ODS 15, 4K 11, ČSSD 8, KSČM 8, Nezávislí 3

Jihlavský kraj: ODS 14, 4K 11, ČSSD 8, KSČM 10, Sdružení nezávislých kandidátů 2

Brněnský kraj: ODS 14, 4K 23, ČSSD 14, KSČM 14

Olomoucký kraj: ODS 13, 4K 14, ČSSD 11, KSČM 11, Nezávislí 6

Ostravský kraj: ODS 17, 4K 15, ČSSD 16, KSČM 17

Zlínský kraj: ODS 13, 4K 13, ČSSD 10, KSČM 7, Zlínské sdružení nezávislých


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video