V Kosovu vyhlásili zákaz vycházení

Ve městě Kosovska Mitrovica na severu Kosova byl včera po krvavých srážkách mezi Albánci a Srby vyhlášen zákaz vycházení. Podle posledních informací bylo při nich deset lidí zabito a téměř 300 zraněno. Mezi zraněnými jsou i příslušníci francouzského kontingentu jednotek KFOR.

Kosovský premiér Bajram Rexhepi vyzval OSN a NATO, aby ve městě obnovily klid.

Nepokoje byly údajně vyvolány incidentem, při němž se v ledových vodách řeky Ibaru utopili přinejmenším dva albánští chlapci prchající před Srby. Srážky se odehrávaly u mostu přes řeku Ibar, která odděluje srbskou a albánskou část města. Vojáci KFOR sice demonstranty od mostu vytlačili, ale i potom byli nuceni opakovaně použít slzný plyn, aby zabránili davu se zformovat a přejít do útoku.

Francouzští příslušníci mezinárodních sil na mostě zřídili drátěné zátarasy a jsou v nelehké situaci "mezi dvěma frontami". Podle mluvčího KFOR jich bylo již 11 zraněno, přičemž stav dvou, kteří byli zraněni střepinami ručního granátu, je vážný. Během dne se rozšířila fáma, že jeden francouzský voják zahynul, avšak mluvčí KFOR i francouzského kontingentu to později popřeli.

Podle nemocničního personálu a správy OSN bylo zabito osm Albánců a dva Srbové. Původně se hovořilo o třech mrtvých Srbech. V jižní části Kosovské Mitrovice, kde žijí převážně Albánci, byl napočítáno 200 zraněných, někteří z nich se střelnými ranami. Na severní, srbské straně bylo zraněných 80; i zde má řada z nich střelné rány a někteří jsou prý v kritickém stavu. Na severní, srbské straně byli někteří lidé zraněni gumovými projektily a střepinami z omračujících granátů, které použili příslušníci KFOR ve snaze nepřipustit přímý kontakt rozvášněných Srbů a Albánců.

Před nemocnicí v jižní části Kosovské Mitrovice dlouhé řady sanitek přivážely zraněné; vážnější případy byly převáženy do nemocnice v Prištině. Podle posledních zpráv ve městě ani za soumraku nebyl klid.

"Źádáme od mezinárodních orgánů, aby situaci udržovaly pod kontrolou a aby se pak zabývaly důvody, které vedly k těmto událostem," prohlásil po návštěvě nemocnice premiér Rexhepi, který byl dříve starostou albánské části Kosovské Mitrovice.

Další ohnisko konfliktu vzniklo nedaleko kosovské metropole Prištiny, kde rozvášněný dav Albánců prolomil bariéry, které vytvořili policisté OSN a vojáci KFOR, a vydal se směrem k srbské vesnici Čaglavica, kde místní Srbové zablokovali silnici vedoucí do Makedonie.

Mluvčí OSN Angela Josephová informovala, že při tamních prudkých srážkách byly používány i ruční granáty a střelné zbraně Podle živého rozhlasového přenosu z Čaglavici, zachyceného v Bělehradě, Albánci a Srbové tu na sebe útočily kameny a tyčemi za palby střelných zbraní a explozí granátů. Z vesnice, nad níž kroužily vrtulníky KFOR, prchaly skupiny žen a dětí.

České ministerstvo obrany informovalo, že v této oblasti od pondělí hlídkuje asi 80 vojáků 4. česko-slovenského praporu KFOR. "Cílem nasazení našich vojáků je zajistit průjezdnost vyčleněných komunikací, regulaci dopravy a zabránit eskalaci napětí," prohlásil podle sdělení ministerstva velitel praporu podplukovník Josef Kopecký. Mluvčí praporu kapitán Jindřich Plescher uvedl, že demonstrace v oblasti začaly již v úterý. Zpočátku prý byly klidné, avšak místy přerostly v házení kamenů a v demolování budov.

Srážky byly dnes zaznamenány i v západokosovské obci Bjelopolje, kde údajně zhruba 1000 Albánců obklíčilo tábor se srbskými navrátilci. Objekt se snaží chránit vojáci KFOR. Ve městě Peć, rovněž na západě Kosova, Albánci napadli sídlo regionálních orgánů OSN a zničili jejich vozidla.

Na jihozápadě Kosova byly srbské vesnice Grabac a Biča během dopoledně údajně opakovaně ostřelovány z albánské vesnice Ozren. Teď již jsou v ohrožených srbských vesnicích rozmístěni italští vojáci.

Dnešní násilnosti v Kosovské Mitrovici jsou nejkrvavějšími etnicky motivovanými srážkami v Kosovu od února roku 2001, kdy albánští extremisté podnikli pumový útok na autobus se Srby, při němž jedenáct lidí zahynulo a dalších 40 bylo zraněno.

Násilnosti jsou těžkou ranou pro takzvané "internacionály" - činitele OSN a NATO, kteří řídí správu Kosova a snaží se přimět místní Albánce a Srby k pokojnému soužití. Srážky rovněž zpochybňují naděje Washingtonu a jeho spojenců, že bude možno snížit početní stav mezinárodních mírových jednotek v Kosovu a jinde na Balkáně a vyslat díky tomu další vojáky do Iráku, Afghánistánu a do jiných konfliktních oblastí.


Video