V Kosovu vládne klid, ale je cítit napětí

Ve vzduchu je sice cítit napětí, ale navenek všude vládne klid, tak agentury hodnotí situaci v Kosovu. Tato oblast se koncem minulého týdne stala dějištěm nejkrvavějšího střetu místních Albánců a Srbů od roku 1999, kdy správu nad touto provincií převzala OSN.

V klidu a bez incidentů se uskutečnil také dnešní pohřeb dvou albánských dětí, jejichž smrt připsaná Srbům byla rozbuškou k rozpoutání nové vlny násilí. Násilnosti o víkendu odsoudili nejen zástupci světového společenství a Srbové, ale také kosovskoalbánská vláda. Krvavé střety si podle sobotních informací zástupců OSN v Kosovu od středy vyžádaly na 30 mrtvých a přes 600 zraněných, mezi nimi i 61 příslušníků mezinárodních sil včetně jednoho Čecha.

Vypáleno bylo nejméně sedm vesnic, 25 pravoslavných kostelů a asi stovka srbských domů. Přinejmenším 3600 osob, převážně Srbů, muselo být kvůli násilnostem evakuováno, přičemž 1100 z nich bylo umístěno v táborech KFOR pod ochranou mezinárodních sil a zbytek se uchýlil do srbských oblastí Kosova, které nynější vlnou násilí nebyly dotčeny. "Jde o skutečně vážnou humanitární situaci," upozornila v sobotu zástupkyně OSN v Kosovu Peggy Hicksová.

Za etnické čistky označil události v Kosovu velitel NATO pro jihovýchodní Evropu Gregory Johnson. Ve stejném duchu se v sobotu vyjádřil i ruský prezident Vladimir Putin. "Multietnické Kosovo vypáleno," nadepsal v sobotu svůj článek albánský deník Java.

I přes relativní klid vojáci KFOR a policisté OSN, včetně česko-slovenského praporu, nepolevují v pohotovosti. V provincii platí zpřísněná bezpečnostní opatření, na všech silnicích směřujících ke kosovské metropoli Prištině vojáci KFOR vybudovali kontrolní stanoviště, aby předešli novým srážkám znesvářených komunit. Do Kosovo míří také nové posily KFOR.

V sobotu vyrazila první skupina z celkem 600 německých vojáků, které přislíbila německá vláda. Do Kosova směřují i posily z Francie, Británie, Itálie a USA. Síly KFOR se mají rozšířit o 2000 mužů na celkem 19.000 vojáků.

Bez incidentů se dnes obešel pohřeb dvou albánských dětí v kosovské vesničce Cabra nedaleko Kosovské Mitrovice. Obřad, jehož se zúčastnily tisíce Albánců, se ale uskutečnil za přísných bezpečnostních opatření, z povzdálí z vrtulníků ho sledovali i vojáci KFOR.

Ministerský předseda Kosova Bajram Rexhepi vyzval u příležitosti pohřbu ke klidu. Jeho slova dnes přetiskl veškerý albánský tisk. Obřad musí být důstojný a jeho organizátoři musí mít na paměti, že jejich vystoupení nesmí vyvolat nové napětí, řekl Rexhepi.

Krvavé násilí odsoudila v sobotu kosovskoalbánská vláda. "Vyjadřujeme naši hlubokou lítost nad zmařenými lidskými životy a nad zraněnými a důrazně odsuzujeme akty destrukce kulturního a náboženského bohatství, které nemají obdobu," prohlásil v sobotu ministerský předseda kosovské vlády Bajram Rexhepi. Oznámil také, že byl vytvořen fond k odstranění škod na kultovních místech pravoslaví a na srbských domech.

Podpalování pravoslavných kostelů a obytných domů kosovských Srbů také odsoudil šéf Demokratické strany Kosova Hashim Thaci. Pachatele těchto útoků označil za kriminální živly. Kosovskoalbánský předák Ibrahim Rugova vyhlásil k uctění památky obětí násilností v provincii v uplynulých dnech na pondělí den smutku. Na dnešek vyhlásila den smutku za oběti násilí v Kosovu srbská vláda.


Video