V kosovských volbách chybí hlasy Srbů

  • 22
Ve většinou poklidné atmosféře se dnes konají volby do parlamentu jihosrbské provincie Kosovo. Volby jsou podle očekávání poznamenány minimální účastí srbské menšiny. K urnám dosud přišla jen hrstka kosovských Srbů. Srbové oznámili bojkot už před volbami.

Zatímco bělehradská vláda vyzvala srbskou menšinu, aby volby bojkotovala, srbský prezident Boris Tadić nabádal kosovské Srby k účasti. Kosovští Srbové soudí, že po krvavých protisrbských nepokojích z letošního března, které si vyžádaly 19 mrtvých, není zajištěna jejich bezpečnost.

"Toto hlasování je historická příležitost, nenechávejte svou budoucnost v rukou jiných a hlasujte," vyzýval kosovské Srby Pascal Fiesci, šéf mise OBSE v Kosovu. Více zde

Dosud bylo zaznamenáno jen málo incidentů. Stovka hlasovacích místností byla zřízena pro srbské uprchlíky i v 15 větších městech Srbska a Černé Hory. Například ve městě Jagodina ve středním Srbsku bránila stovka Srbů svým spoluobčanům v přístupu k urnám. Několik Srbů neslo transparent s nápisem: "Evropo, je naděje, když vyzýváš otroky, aby hlasovali?"

Na jihu Srbska, kde žije drtivá většina z 200.000 srbských uprchlíků z Kosova, hlasovalo podle agentury Tanjug jen několik osob. Také v Černé Hoře byla účast minimální.

Kosovo, oficiálně srbská provincie, je osídleno z více než 90 procent Albánci. Volby mají být zkouškou schopnosti mezinárodního společenství, zda se mu zde podařilo zmírnit etnické napětí. O konečném statusu Kosova se má jednat příští rok. Provincii spravuje od ukončení kosovského konfliktu v roce 1999 OSN. Zatímco drtivá většina Albánců si přeje nezávislost Kosova, Srbové by chtěli setrvat v rámci Srbska.

"Tyto volby jsou významné pro formální uznání naší nezávislosti," řekl kosovský prezident, Albánec Ibrahim Rugova, který dnes odevzdal svůj hlas v jedné prištinské škole. K budoucnosti provincie dále řekl: "Kosovo bude nezávislé, začleněné do Evropské unie a do NATO a bude stálým přítelem Spojených států," řekl Rugova, který je označován za umírněného.

Dnešní volby jsou v Kosovu druhé od skončení válečného konfliktu v oblasti v letech 1998 až 1999. Asi 1,3 milionu voličů má rozhodnout o obsazení 120 křesel, která zřejmě připadnou především zástupcům albánské většiny stejně jako po prvních volbách v roce 2001. Stovka křesel bude obsazena podle klíče poměrného zastoupení, zbývajících 20 připadne zástupcům národnostních menšin.

Hlasuje se v 1644 volebních místnostech a na správný průběh voleb dohlíží kolem 13.000 zahraničních pozorovatelů. Na bezpečnost voleb dbá mezinárodní policie a místní policejní jednotky, vojáci sil KFOR se na jejich zajišťování nepodílejí. "KFOR by dostaly zvláštní úkoly jen v případě nepokojů," řekl mluvčí česko-slovenského praporu v Kosovu Jiří Trojánek. více zde

Volební místnosti budou uzavřeny ve 20:00 SELČ, předběžné výsledky se očekávají v pondělí. Definitivní obsazení nového kosovského parlamentu má být známo až za týden.

,

Video