Slonovina (ilustrační snímek)

Slonovina (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Africké gangy masakrují slony, z peněz za „bílé zlato“ financují zbraně

  • 67
Dvaadvacet slonů zabili pytláci v Garambském národním parku v Demokratické republice Kongo kvůli slonovině. Neušetřili ani mláďata. Za posledních třicet let něco takového správci parku nepamatují. Slony loví africké armády a z peněz za kly financují zbraně a udržují permanentní boj o moc.

"Zastřelili i mláďata. Proč? Je to jako by sem přišli zničit úplně všechno..." uvedl pro The New York Times správce garambského národního parku Paul Onyango. Mrtvým zvířatům chyběly kly, ale i části pohlavních orgánů nebo bradavky, které překupníci pravděpodobně také prodávají. Maso si ovšem nevzali. Přitom pytláci téměř pokaždé kus sloního masa vyříznou, aby měli jídlo na dlouhou cestu domů.

Zaměstnanci parku, vědci i konžští úředníci se domnívají, že masakr 22 slonů má na svědomí ugandská armáda, jeden z nebližších spojenců Pentagonu v Africe. Jejich helikoptéru totiž viděli letět velmi nízko nad parkem. Jakmile si posádka všimla, že ji správci viděli, otočila stroj zpátky.

Masovou vraždu slonů v parku Garamba pomáhá vyšetřovat Interpol. Porovnávají vzorky DNA z lebek zvířat se zásilkou slonoviny, kterou kontroloři zabavili na ugandském letišti v krabici označené nápisem "potřeby pro domácnost".

Bílé zlato pomáhá financovat boje afrických gangů o moc

Skupiny ochranářů uvádějí, že pytláci za poslední rok zabili desítky tisíc slonů, což je za poslední desetiletí zdaleka nejvíc. Obchod s takzvaným "bílým zlatem" se navíc začíná militarizovat. Stejně jako krvavé diamanty ze Sierry Leone nebo drahé kovy z Konga, stává se ze slonoviny surovina, která pomáhá financovat boje afrických armádních skupin o moc. 

Nejznámější africké vojenské organizace, mezi něž patří například ugandská Armáda Božího odporu, somálský al-Šabáb nebo dárfúrské milice Džanžavíd masově zabíjejí slony a za utržené peníze nakupují zbraně a udržují permanentní boj o moc.

Všechny tyto gangy jsou napojené na skupiny organizovaného zločinu, které slonovinu vyvážejí do světa. Umožňují to propustné hranice a zkorumpovaní úředníci ze států subsaharské Afriky.

Epicentrem poptávky po slonovině je Čína

Podle expertů putuje asi 70 procent slonoviny do Číny. Číňané vyhledávali slonovinu už po celá staletí, ale nikdy si ji nemohlo dovolit tolik lidí jako nyní. Čínský ekonomický boom pozvedl střední třídu a posunul cenu slonoviny v ulicích Pekingu na astronomických 2 000 dolarů za kilogram.

Na čínských webech se pak prodávají nejrůznější výrobky ze slonoviny. Dokonce tam lze najít i pár tipů, jak slonovinu nejlépe pašovat. Za minulý rok zavřeli v Africe kvůli pašování slonoviny 150 Číňanů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video