Žena vlevo pláče poté, co její rodiče byli uneseni poblíž kolumbijského města Cali

Žena vlevo pláče poté, co její rodiče byli uneseni poblíž kolumbijského města Cali - Lorena Gonzálezová, vlevo, zoufale pláče poté, co její rodiče byli uneseni levicovými gerilami poblíž výletního městečka Cali na jihozápadním pobřeží. | foto: ČTK

V Kolumbii zuří těžké boje o hlavní drogové cesty

Téměř dvě desítky vojáků a nejméně sedm levicových povstalců padlo v prudkých bojích o kontrolu nad trasami v okolí města Dabeibá, které jsou klíčové pro pašování drog a zbraní v severozápadní Kolumbii. Po nedávné štědré finanční nabídce amerického prezidenta Billa Clintona kolumbijské vládě na boj proti drogám se země zmítá v drogové válce.

Kdo získá Urabá, získá cestu do Karibiku a Panamy
Do bojů, které vypukly už ve čtvrtek, se zapojilo na 400 povstalců z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Cílem levicových geril je ovládnout hlavní dálnici spojující metropoli departementu Antioquia Medellín s banánovou oblastí Urabá.

Urabá, která se táhne od karibského pobřeží Kolumbie k pralesní oblasti podél hranice s Panamou, je častým dějištěm střetnutí mezi levicovými povstalci a krajně pravicovými polovojenskými oddíly. Obě strany se snaží ovládnout síť silnic používaných při pašování narkotik a zbraní.

Kolumbijská armáda hlásí ztráty

Kolumbie je hlavním světovým producentem kokainu a 80 procent této drogy prodávané ve Spojených státech pochází právě odtud. Je také hlavním dodavatelem heroinu do USA.
Armáda zahájila ofenzívu za podpory bojových letadel a vrtulníků. Podle zástupce velitele kolumbijských ozbrojených sil generála Néstora Ramíreza je její snahou nejen zabránit povstalcům v útocích na vesnice v Urabá, ale také odříznout je od plantáží s kokou, případně mákem, za jejichž ochranu dostávají od obchodníků s drogami týdně milióny dolarů.

Televizní stanice RCN bez uvedení podrobností oznámila, že vládní síly ztratily spojení se 44 vojáky.

Vojsko národního osvobození uneslo 30 rukojmích
Komando Vojska národního osvobození (ELN), které je po FARC druhé největší kolumbijské povstalecké hnutí, v neděli uneslo množství lidí na silnici v blízkosti města Cali. Jejich počet různé zdroje odhadují na 30 až 50. Někteří ze zajatců byli povstalci překvapeni v restauracích v desetikilometrovém úseku silnice mezi Cali a přístavním městem Buenaventura na jihozápadním pobřeží Kolumbie. Další byli vyhnáni ze svých automobilů, když byli nuceni zastavit u falešných zátarasů ve stejném úseku silnice.

Tato oblast je tradičním cílem nedělních výletů obyvatel Cali. ELN uneslo loni v květnu přes 170 osob z kostela v Cali. Přes 80 jich několik hodin poté propustili, další však zadržovali týdny a některé dokonce přes půl roku.

Občanská válka v Kolumbii hned tak neskončí
Ačkoliv vláda s FARC dospěly v pátek k návrhům na uzavření příměří jako součásti mírových rozhovorů, nelze očekávat pokrok v celém procesu. Konec 36 let trvající občanské války v Kolumbii je tedy zatím v nedohlednu. Jenom od roku 1990 si boje vyžádaly na 35 tisíc životů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video