Kniha Základy tauhídu od Bilála Philipse

Kniha Základy tauhídu od Bilála Philipse | foto: iDNES.cz

Co je v knize, kvůli níž se zatýkalo v mešitě? Pár nenávistných odstavců

  • 430
Kvůli knize Základy tauhídu zřejmě provedla policie minulý týden tvrdý zásah na dvou místech v Praze, kde se scházejí muslimové. Reportér iDNES.cz ji prostudoval. Autor má drsné názory, navádí k nenávisti, ale je otázka, jestli to má intenzitu trestného činu a jestli kniha nějak z běžné produkce vybočuje.

Policie nikdy nepotvrdila, že zásah souvisí se zmíněnou knihou, uvádějí to však sami vyšetřovaní muslimové. Policie mluví o "knize šířící rasismus a antisemitismus". Kniha zmizela i z nabídky některých internetových knihkupectví.

Co znamená tauhíd?

Slovo "tauhíd" z názvu knihy znamená v překladu "Jedinečnost Alláha". Začátek knihy připomínající teologický výklad se proto zaměřuje na definici Alláha. Všímá si podobností islámu a křesťanství a místy má charakter příručky dějin islámu.

Základy tauhídu mají necelých 150 stran a na obálce zatahující se bouřkové mraky. V češtině vyšla v roce 2012 a jako vydavatel je uvedena Muslimská obec v Praze. Napsal ji Bilal Philips, který vystudoval islámskou univerzitu v Medíně.

Spis hlavně poskytuje muslimům návody k žití. Je dost sarkastický. Jednu závadnou větu však obsahuje na straně 27: "Je nutné své neislámské vlády upřímně nenávidět," píše se v ní.

Problematických pasáží je v knize víc

Na protest se muslimové pomodlí před ministerstvem

Týden po policejním zásahu v Islámské nadaci v Praze připravují členové muslimské komunity protest. Pomodlí se pod širým nebem poblíž ministerstva vnitra na Letné. Nelíbí se jim použití síly a načasování zatýkací akce, která je údajně poškodila. Serveru Lidovky.cz to řekl předseda Ústředí muslimských obcí Muneeb Hassan Alrawi. 

Uvedená pasáž pojednává o tom, že "značná část víry spočívající v uctívání jedinečnosti Alláha si žádá i zavedení islámského práva šaríi zvláště v zemích, kde muslimové tvoří většinu populace. Má tak na mysli, že islámská vláda by měla být nastolena tam, kde mají muslimové většinu, ale politický systém je tam sekulární. Typicky Turecko. A pak následuje zmíněná věta, že "pokud to není možné, je třeba neislámské vlády nenávidět". Z kontextu tedy vyplývá, že autor nemá na mysli země s minimem muslimské populace, jako je Česko.

Na straně 44 ještě Philips schvaluje fyzické tresty podle šaríi, tedy useknutí ruky za krádež a zbičování za konzumaci alkoholu, s tím, že jsou to tresty schválené Alláhem a mají koneckonců účinek.

Kniha obsahuje také výklad o polyteistických a monoteistických náboženstvích ve světě a člověk se také dozví, jak zobrazoval Boha Michelangelo. Ve speciální kapitole zde muslimové najdou i doporučení, že by neměli číst horoskopy v novinách a neměli by nosit amulety. Kapitola varuje před nejčastějšími talismany, které se v západní společnosti nosívají, včetně "zaječí nožky".

Policejní zásah

V knize se objevují i další protižidovské a protikřesťanské pasáže, ale podle autora jsou to citace Proroka. Například pasáž, podle které se člověk narodí přirozeně jako muslim a když z něj rodiče udělají křesťana, rovná se to zmrzačení.

Problém nemusí být v knize, ale autorovi

"V knize je víc problémových pasáží, ale většina z nich se stává problémovými až s přihlédnutím k osobnosti autora. Jinde se tam píše o tom, že nemuslimové jsou horší než muslimové," míní český znalec islámu Lukáš Lhoťan.

Autor je skutečně kritizován za spoustu věcí a jeho osobnost může být také příčinou zásahu, protože mu naslouchali radikální islamisté po celém světě včetně pozdějších sebevražedných atentátníků. Philips dál například hlásá, že sexuální styk s manželkou, který doprovází násilí, není znásilněním. Kvůli svým názorům má či měl Philips zakázán vstup do několika zemí, jako je Velká Británie či Německo.

MF DNES už citovala orientalistu Bronislava Ostřanského, který se knihy zastával. "Autor může být kritizován za spoustu věcí a právem, ale za toto nikoli," míní Ostřanský.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue