Bývalý tajemník vládní Severokorejské strany práce Pak Nam-ki (uprostřed) byl popraven za neúspěšnou měnovou reformu.

Bývalý tajemník vládní Severokorejské strany práce Pak Nam-ki (uprostřed) byl popraven za neúspěšnou měnovou reformu. | foto: Yahoo! news

V KLDR popravili tajemníka strany. Nepovedla se mu měnová reforma

  • 504
Severokorejský režim popravil bývalého tajemníka vládní Korejské strany práce. Důvod? Nepovedla se loňská revalvace měny, kterou koncipoval a řídil. Tento krok ochromil skomírající místní trh a zhoršil hospodářskou situaci v zemi. O popravě informovala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské zdroje.

Popravčí četa zastřelila Pak Nam-kiho, který byl donedávna nejvyšší finanční odborník režimu a tajemník vládní strany, už minulý týden. Pchjongjang ve zdůvodnění trestu smrti uvedl, že Pak Nam-ki se jako "osoba buržoazního původu vetřel do revolučních řad s cílem zničit národní hospodářství KLDR".

Mnozí severokorejští činitelé i značná část veřejnosti však nevěří vysvětlení, že Pak Nam-ki se spikl proti revoluci, citoval Reuters své zdroje. "Panuje přesvědčení, že vedení země udělalo z Pak Nam-kiho jen obětního beránka," píše agentura.

Podle politologů to nasvědčuje faktu, že se vedení KLDR dostává pod silný tlak, aby řešilo problémy, jež mohou narušit stabilitu režimu.

Proč KLDR revalvovala bankovky

Revalvace, při níž Severokorejci měnili staré bankovky za nové v poměru 100 wonů k jednomu, měla zabránit tržním aktivitám v komunistické KLDR. Místo toho se obchod prakticky zastavil a ceny prudce stouply (více o tom, jak KLDR škrtla nuly na bankovkách čtěte zde).

Staré severokorejské bankovky jsou vystavené ve vesnici Panmundžom poblíž demilitarizované zóny, která rozděluje Severní a Jižní Koreu. KLDR loni provedla revalvaci měny, šrtka na bankovkách dvě nuly. (16. března 2010).

Pchjongjang se výměnou bankovek pokusil znehodnotit úspory, které si doma schovávala rašící třída obchodníků černého trhu, aby je v Číně směnila za potraviny a další zboží, jež se běžně do KLDR nedostane. Pokud by si někdo chtěl tyto úspory vyměnit za nové bankovky nebo uložit v bance, hrozilo by mu obvinění z nelegálních obchodních aktivit mimo systém centrálně plánovaného hospodářství.

Hladomor a vzbouření Severokorejci

Jihokorejský deník Tong-A ilbo s odvoláním na etnické Korejce žijící na čínské straně hranice s KLDR informoval v únoru o případech hladomoru v severokorejském pohraničním městě Sinidžu. Jeho obyvatelům se přitom obvykle vedlo lépe než zbytku země díky obchodu s Čínou.

Objevily se také zprávy o střetech mezi Severokorejci a bezpečnostními silami, které se jim pokusily zabránit v pašování potravin. Projevy občanské nespokojenosti jsou přitom v přísně kontrolovaném komunistickém státě velmi výjimečné (o tom, jak se bouřili hladoví Severokorejci, čtěte zde).

Komunistická Severní Korea je už delší dobu pod sílícím tlakem, aby ukončila svůj bojkot a vrátila se k šestistranným rozhovorům o svém sporném jaderném programu. V jejich rámci by mohla získat potravinovou pomoc.

mĚNOVÁ REFORMA V KLDR

- KLDR škrtla dvě nuly na svých bankovkách, 100 wonů (asi 12 korun) má tak nyní hodnotu pouze jednoho wonu.
- Průměrná severokorejská rodina si přijde na 100 tisíc wonů (asi 12 000 korun).
- Velmi často se ale kšeftuje s cizími měnami. Oficiální kurz eura je napříkla 190 wonů, ale na černém trhu se běžně pohybuje kolem dvou tisíc wonů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video