Vlivný lobbista a podnikatel Ivo Rittig odchází z výslechu v souvislosti s

Vlivný lobbista a podnikatel Ivo Rittig odchází z výslechu v souvislosti s případem někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové. (18. září 2013) | foto: Michal Šula, MAFRA

Kauzu Oleo Chemical už řeší žalobce. To bude obžaloba, glosuje to Rittig

  • 44
Policie předala Vrchnímu státnímu zastupitelství v Praze návrh na obžalobu deseti lidí v kauze kolem údajného vytunelování firmy Oleo Chemical. Zapleten do ní je i lobbista Ivo Rittig. Případ se týká údajně nezákonného vyvádění milionů korun pomocí fiktivních prací. Státní zástupce se nyní bude na základě spisu rozhodovat, zda podá obžalobu.

„Policejním orgánem byl doručen návrh na podání obžaloby. Nepotvrzuji ani nevyvracím žádná jména, v kauze je poškozena Oleo Chemical. Nedokážu říct, za jak dlouho dospěju k nějakému závěru. Spisový materiál je obsáhlý, v řádech několika tisíc listů,“ uvedl pro iDNES.cz dozorový státní zástupce Adam Borgula.

Ačkoli odmítl potvrdit jména, obecně je známo, že Rittig patří mezi viněnou desítku lidí. Kromě něj v kauze figurují manažeři petrochemické firmy. Celá skupina podle obvinění obrala stát na daních o 3,7 milionu korun a přes nastrčenou společnost z Olea vysáli 20 milionů korun, které skončily na Rittigově účtě (o kauze čtěte zde).

Na informace deníku Právo, že v návrhu na obžalobu skutečně je i lobbistovo jméno, už reagoval i sám Rittig na svém Twitteru. „To bude obžaloba! Jak lidi úmyslně posílali peníze ze své fabriky ven za nic a tím chtěli okrást stát na daních a pak z toho nic neměli. Jo!“ glosoval aktuální informace.

19.března 2015 v 08:33, příspěvek archivován: 19.března 2015 v 11:09

To bude obžaloba! Jak lidi úmyslně posílali peníze ze své fabriky ven za nic a tím chtěli okrást stát na daních a pak z toho nic neměli. Jo!

Obžaloba padla také v kauze BIS

Vrchní státní zastupitelství v Olomouci začátkem března také podalo obžalobu v případu údajného úniku informací z Bezpečnostní informační služby. Podle dřívějších informací se týká exšéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové, Rittiga, jeho obchodního partnera Tomáše Jindry a advokáta Davida Michala z advokátní kanceláře MSB Legal (o tomto případu více zde).

Nejznámější kauzou, která se pojí k Rittigovi, je ovšem zakázka na tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik. Podle tvrzení Nadačního fondu proti korupci byl Rittig přes síť firem pravděpodobně konečným příjemcem 17 haléřů za každý lístek. V souvislosti s tímto případem policie loni v únoru obvinila Rittiga a čtyři další lidi z praní špinavých peněz. Rittig se proti tvrzení fondu brání žalobou.

Žalob kvůli tvrzením o jeho účasti v podezřelých obchodech podal Rittig v poslední době víc. Nelíbila se mu například slova šéfa české pobočky Transparency International (TIC) Davida Ondráčky, který loni v březnu v televizi řekl, že Rittig údajně figuruje „ve fotovoltaické kauze Amun.Re“. Pražský městský soud Rittigovu žalobu loni v září nepravomocně zamítl.

Dvaapadesátiletý lobbista má trvalé bydliště v Monaku, odkud příležitostně jezdí do Česka. Policisté, kteří chtěli zajistit jeho majetek kvůli případné náhradě škody v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik, však dospěli k závěru, že Rittig oficiálně nevlastní žádné nemovitosti ani v Monaku, ani v Česku.

,

Video