Zpráva Jana Kubiceho těsně před volbami unikla do médií a způsobila politické zemětřesení.

Zpráva Jana Kubiceho těsně před volbami unikla do médií a způsobila politické zemětřesení. | foto: Jan Zátorský, MF DNES

V kauze Kubice padla první „hlava“

  • 57
V nejsledovanějším policejním a politickém skandálu posledních měsíců, v takzvané kauze Kubice, byl postižen první vysoce postavený policista. Ministr vnitra Ivan Langer nechal postavit mimo službu vedoucího odboru své inspekce Jaroslava Hlaváče.

"Je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu," zdůvodnil Langer MF DNES stručně svůj krok. Sám Hlaváč pak upřesnil, že ho jeho nadřízení viní z úniku informací. Jakékoli porušení zákona popírá.

Podplukovník Hlaváč je jedním z důstojníků, kteří vystupují ve zprávě šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Jana Kubiceho, která těsně před volbami unikla do médií a způsobila politické zemětřesení.

Hlaváč vedl vyšetřování dvou detektivů ÚOOZ, kteří rozplétali politicky citlivé případy – kauzu biolíh a vraždu podnikatele Františka Mrázka. Kubice obvinil inspekci, že jeho lidi vyšetřuje jen proto, aby je odstavila od případu, který mohl odhalit korupci představitelů ČSSD.

Kontakty s Přibylem
Ve Sněmovně předložil mimo jiné výpisy z odposlechů mobilu bývalého vedoucího Úřadu vlády a blízkého přítele expremiéra Stanislava Grosse Pavla Přibyla, který údajně koordinoval akci, která měla vyšetřování ovlivnit. Přibyl si telefonoval mimo jiné s Hlaváčem a domlouval s ním schůzku. O čem se na ní bavili, z odposlechů nevyplývá.

Hlaváč se netají tím, že se s Přibylem scházel, viděli se dokonce mnohokrát, ale žádné důvěrné informace mu prý neprozradil. "Je to kamarád, můj bývalý podřízený, kluk, který se mnou chodí na fotbal. Bavili jsme se pouze o věcech, které s prací nesouvisejí," dušuje se důstojník.

Odposlechnutá komunikace s Přibylem však zaváněla konspirací. "Do KFC na Smíchově se mi moc nechce. Tam chodí úoozeťáci (příslušníci ÚOOZ)," říkal Hlaváč do telefonu.

Inspektor však trvá na své nevině. "Jsem třicet let u policie, byl bych blázen, kdybych v padesáti páchal trestný čin."

Na přímý Langerův pokyn ho na tři měsíce postavil mimo službu zástupce ředitele Inspekce ministra vnitra Jiří Červenka. Šéf inspekce Miroslav Borník je v pracovní neschopnosti. Pokud nadřízení uznají Hlaváčovu vinu, bude propuštěn od policie a trestně stíhán.

Půjdou další?
Proč si Langer "neposvítil" i na další policisty, zejména ředitele protikorupční služby Miloslava Brycha a šéfa finanční policie (FIPO) Vladimíra Zimmela? Oba se také scházeli s Přibylem, a Brych ho dokonce po telefonu ujišťoval, že jeden z důležitých spisů je vykradený: "Zůstala tam úplná žiletka, kde není absolutně nic," řekl v policejní hantýrce.

Na rozdíl od Hlaváče nejsou tito funkcionáři v přímé pravomoci ministra, takže o jejich odstavení by musel rozhodnout policejní prezident. Přesto se zřejmě jejich sesazení blíží. Brych totiž nemá vysokoškolské vzdělání, nutné od příštího roku pro jeho funkci, a Langer mu nehodlá udělit výjimku. Proto zastavil výběrové řízení na ředitele protikorupční policie, kterou hodlá sloučit s FIPO.

Ze stejného důvodu, tedy kvůli nedostatečnému vzdělání, hrozí odvolání i Kubicemu. Židle se třese také pod ředitelem Langerovy inspekce Borníkem.

Server Aktuálně.cz napsal, že Borník vyzradil jména tří policistů, které chtěla inspekce stíhat, a jednoho tajného informátora. Stíhání policistů zastavil státní zástupce jako neodůvodněné.

Jeden z nich podal na Borníka trestní oznámení pro účelový postup. "Seznamuji se se stanoviskem státního zástupce a pana Borníka," odpověděl Langer na otázku MF DNES, jak bude případ řešit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video